Arch. Krakowska. W jedności z Panem i sobą. Akcja Katolicka w Kopalni Soli w Wieliczce.

W V niedzielę Wielkiego Postu zaproszeni goście, członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej wraz z rodzinami spotkali się w podziemiach Kopalni Soli ?Wieliczka?.

Wczesnym mroźnym rankiem (6.15) w niedzielę ? 18 marca, bardzo licznie zgromadzeni pod szybem ?Daniłowicz? czekaliśmy na pierwszy zjazd górniczą windą ?do wnętrza ziemi?. Czekała na nas zawodowa grupa górników ? przewodników, aby każdą ze zjeżdżających 30-osobowych grup zaprowadzić do kaplicy św. Kingi, pięknego kościoła podziemnego, gdzie wszystko jest solą (posadzka, ściany, wszystkie elementy ołtarza, przeurocze żyrandole, figury i chór).

To ostatni ?przystanek? naszej wspólnoty przed Wielkanocą. Przybyliśmy, aby wspólnie przeżyć Drogę Krzyżową, Mszę św. i wyśpiewać bolesną mękę naszego Pana  w Gorzkich Żalach i tym wyrazić naszą wdzięczność Bogu za patronat św. Jana Pawła II w 100-lecie niepodległości naszej Ojczyzny. Razem z nami modlił się Zarząd Kopalni. Kaplica św. Kingi znajduje się 101 m pod ziemią.

Po zakończonym spotkaniu modlitewnym, podzieleni na grupy kolejno ustawialiśmy się do pamiątkowego zdjęcia. Każda z pięciu grup pod opieką przewodnika zwiedziła urocze i ?zjawiskowe? miejsca zjeżdżając nawet 135 m w głąb ziemi. W połowie zwiedzania spotkaliśmy się w Sali ?Warszawa?(125 m), aby spożyć przygotowany posiłek, podzielić się wrażeniami i pójść dalej. Było nas ponad 200 osób. Pątnicza wyprawa zakończyła się ok. godz.14-tej wyjazdem szybem Regis w centrum miasta. Wrócimy tam w przyszłym roku.

Grażyna Kominek, prezes DIAK Archidiecezji Krakowskiej
Zdjęcia: Adam Stawiarski

2018-03-21

patrz – galeria