Arch. Łódzka. Straszny Dwór w Kalinowej. U stóp Księżnej Sieradzkiej ? w Sanktuarium Matki Boskiej w Charłupi.

W 2019 r. przypada 200 rocznica urodzin kompozytora Stanisława Moniuszki – „wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej”

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu twórczości kompozytora, oddając hołd tej wybitnej postaci, ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki” Podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki ?imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej?.

Jego twórczość operowa i pieśniarska stanowi trzon polskiego repertuaru wokalnego i niejednokrotnie jest osią zainteresowań artystycznych najwybitniejszych polskich śpiewaków” – czytamy w uchwale.

Akcja katolicka Archidiecezji Łódzkiej wspólnie z Polskim Towarzystwem Schronisk Młodzieżowych w swych działaniach propagują poczucia tożsamości narodowej, lokalnej i kulturowej. Poprzez swoje działania starają się poznawać urokliwe zakątki województwa łódzkiego. U każdego człowieka istnieje potrzeba wspólnoty narodowej. Poczucie wspólnoty z własnym narodem jest czymś wrodzonym, spontanicznym.

Województwo Łódzkie w 2019 roku obchodzi swoje 100 lecie powstania . W swoich działaniach wspiera organizacje które podejmują działania związane z promocją bogactwa przyrodniczego , kulturowego, dziedzictwa.

Tym razem w programie było poznawanie Ziemi Sieradzkiej. Jakie niespodzianki w Sieradzkim?

Straszny Dwór w Kalinowej w województwie łódzkim.

Straszny dwór z tytułowej opery Stanisława Moniuszki istnieje naprawdę. Został wybudowany przez Łubieńskich w 1630 r. /obecnie przebudowany/ w formie późnorenesansowego dworu obronnego ulokowanego na wyspie otoczonej fosą. Jan Chęciński, autor libretta do słynnej opery, pochodził z tych stron i znał ten dwór. Znał też ? pewną historię. Otóż dwór ten słynął z ładnych dziewcząt, które łatwo znajdowały sobie mężów, co dla zazdrosnych kobiet z sąsiedztwa było ?straszne?, nie do przyjęcia, bo zostawały starymi pannami.

 Dwór w Kalinowej uważany jest za pierwowzór „strasznego dworu” z opery Stanisława Moniuszki. Ponadto we wsi znajduje się gotycki kościół św. Marii Magdaleny, z 1465-1468 r, gdzie kompozytor Stanisław Moniuszko grał na organach.

Stanisław Moniuszko był wzorem patrioty i – jak pisał w 1921 roku badacz jego twórczości Zdzisław Jachimecki – „krew z krwi i kość z kości Polakiem”.

Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: „Halka”, „Straszny dwór” i „Paria”.(PAP)

„Jego wielkie opery takie jak +Halka+, +Straszny dwór+ dotykające sedna idiomu polskości – zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej – do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości” –

Przez lata badacze spierali się, czy napisał ją Moniuszko w odpowiedzi na porażkę powstania styczniowego, postępując zgodnie z Sienkiewiczowską maksymą ?ku pokrzepieniu serc?. Tak bardzo podobna jest w warstwie fabularnej do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza, tak podobną opowiada historię, sławiąc uroki sielskiego szlacheckiego życia w modrzewiowym dworku.

Odwiedziliśmy Księżną Sieradzką. Z historią Sanktuarium Matki Boskiej w Charłupi Księżnej Sieradzkiej zapoznał nas ks. prałat Grzegorz Drzewiecki. Nawiązał do historii Polski. Kaznodzieja powiedział, ze kościół poosiada wizerunek Najświętszej Maryi Panny, czczony w parafii od początku XVII wieku. Kult ten wzrasta szczególnie w okresie niewoli narodowej, co podkreślają zawieszone przez Jakuba Bema ( stryj generała Józefa) jako wota dwa orły ze sztandarów wojskowych, z prośbą o wolność Polski.

Otoczony czcią Obraz przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem. Maryja w prawej ręce trzyma berło a lewą podtrzymuje dzieciatko.

Powiedział, że ciekawym elementem wystroju kościoła jest wykonany współcześnie przez krakowskiego artystę malarza Zdzisława Pabisiaka zespół dziesięciu tryptyków różnej wielkości. Są rozmieszczone w prezbiterium oraz nawach bocznych, przedstawiają wydarzenia z historii Polski, dziejów Ziemi sieradzkiej i dawnych kościołów charłupskich. W prezbiterium obraz przedstawiający śluby Jana Kazimierza, ,,Potop??, scena koronacji Matki Bożej Charłupskiej, obraz Jakuba Bema , który zawiesił orły na cudownym obrazie Matki Bożej.

Osiem tryptyków zawieszonych w nawach poświęconych jest tematowi Matki Boskiej w doświadczaniu Narodu. Są tu przedstawione m.in. sceny chrztu Polski ,męczeństwo św. Wojciecha, zmagania z pogańskimi zwyczajami , śmierć św. Stanisława Biskupa, kulturotwórcza działalność zakonów, najazd Krzyżaków na Sieradz, sceny spod Grunwaldu, triumf Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, sceny wdzięczności na Jasnej Górze za odzyskanie wolności, sceny z ostatniej wojny (Oświęcim, Dachau), oddanie Polski przez kardynała Augusta Hlonda w opiekę Matki Boskiej.

Na zakończenie wszyscy wspólnie odmówili modlitwę przed wizerunkiem Matki Boskiej Sieradzkiej.

Skarby w kościele w Korczewie. 

Drewniany kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej Dziewicy i Męczennicy w Korczewie powstał w 1729 roku
z jego historia zapoznał nas ks.kan. proboszcz Janusz Gozdalik.

Powiedział wartość zabytkową posiadają ołtarze boczne z XVIII wieku oraz tabernakulum z głównego ołtarza
z pierwszej połowy XVII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się piękny obraz przedstawiający siedzącą Madonnę z Dzieckiem. Obraz ten został namalowany w 1881 roku przez Arkadiusza Jasińskiego, który za udział w powstaniu styczniowym przebywał na zesłaniu w Tobolsku.

Z czego słynie Tubądzin.?
Mały Tubądzin znany jest z dwóch rzeczy
. Jedna z nich to fabryka płytek ceramicznych, druga to dwór Walewskich- powiedział przewodnik Piotr Solle.

Dwór prezentuje styl klasycystyczny. Wokół rozpościera się ładny zadbany park. W parku znajduje się wiele pomników przyrody. Uwagę zwraca też oficyna dworska z XIX w. stylizowana na dworek.

W budynku podziwialiśmy charakterystyczne wnętrza dworskie, oraz m.in. pozostałości dawnej kolekcji w postaci portretów Walewskich.

Po zwiedzeniu było ognisko i pieczenie kiełbasek w parku .

Kościół gotycki w Szadku.

Na uwagę zasługuje sama świątynia, w której znajduje się późnogotycka polichromia z 1451 roku autorstwa Jana z Wrocławia, oraz pięć pięknych ołtarzy z XVII wieku. Poza tym są tu stare gotyckie rzeźby, oraz ambona z roku 1631. Dzwonnica w formie baszty obronnej z XIV-XV wieku stoi obok cennego i ciekawego kościoła gotyckiego p.w. św. Jakuba w Szadku  o zabytkach kościoła i jego historii mówił ks. kan. Maciej Korczyński.

Marianna Strugińska-Felczyńska

 

””””””””””””””””’

Zaproszenie!

Zapraszam na wyjazd do Uniejowa 25 czerwca 2019 roku
Wyjazd wtorek godz.8.00 z Łodzi , dworzec Kaliski -Estakada (Zgierz, Konstantynów)
Przejazd do Uniejowa
10.00-11.30 Profilaktyczne programy zdrowotne prelekcja (kawa , herbata w zamku w Uniejowie)
12.00-14.00 kąpiel w basenach termalnych w Uniejowie.
14.30 wyjazd z Uniejowa
Koszt wyjazdu 25.00 złotych tylko przejazd, korzystanie z basenu gratis.

Zapisy Marianna Strugińska Felczyńska
Zgierz 517 944 230