Arch. łódzka. Uroczystość Chrystusa Króla.

 W ostatnią niedzielę Roku Liturgicznego w Kościele katolickim (przypadającą 25 bm.) przeżywamy wspomnienie  Jezusa Chrystusa  Króla Wszechświata. Akcja Katolicka  Archidiecezji Łódzkiej w wigilię   wspomnienie  Jezusa Chrystusa  Króla Wszechświata  święta patronalnego przeżywała swoje uroczystości w katedrze. Mszy Świętej przewodniczył oraz homilię wygłosił arcybiskup Grzegorz Ryś.

  Uroczystość została ustanowiona przez papieża Pius XI w 1925 r. na zakończenie roku jubileuszowego. Papież poświęcił temu wydarzeniu encyklikę Quas  Primas. Kiedy w roku 1930 Pius XI  zatwierdzał statut dla polskiej Akcji Katolickiej, usankcjonował jego zapis mówiący, że świętem patronalnym stowarzyszenia będzie właśnie  święto Chrystusa Króla. Po reaktywowaniu w latach 90. XX wieku przejęto tradycję obchodów tej uroczystości jako  głównego święta Akcji Katolickiej w Polsce.

 W Archidiecezji Łódzkiej  Akcja Katolicka została reaktywowana 16 października 1996 r. dekretem abp. Władysława Ziółka , nawiązująca do bogatych, przedwojennych tradycji.

 Pierwszym Asystentem kościelnym Ksiądz Arcybiskup mianował ks. dr. Marka Stępniaka.

 Pierwszym prezesem w 1998 r. Ks. Arcybiskup łódzki mianował Mirosława Ciepłuchę. Aktualnym Asystentem Akcji Katolickiej jest ks. prałat Ireneusz Kulesza proboszcz  Archikatedry w Łodzi  a prezesem  Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Marianna Strugińska-Felczyńska

Podczas homilii Arcybiskup  zapytał  członków  Akcji Katolickiej –

 Czy przyjmiecie  Królestwo Jezusa Chrystusa?

Królestwo Jezusa jest  zupełnie czymś innym od  wszystkich królestw ziemskich. Najczęściej wyobrażamy sobie królów siedzących  na wspaniałych tronach i często przy użyciu przemocy  rządzących narodami. Tymczasem obraz Chrystusa Króla jest  zupełnie inny.

 Kaznodzieja powiedział ,,to dziwny Król bo króluje na krzyżu. Zamiast kosztownych strojów- płaszcz szkarłatny, zamiast złotej korony wieniec  z ciernia, zamiast tronu krzyż.??

 Ten jedyny  Król ludzkich serc, ludzkiego ducha; Królem , którego władztwo nie jest z tego świata, przekazał  Mu Jego Ojciec (por. Łk 22,29).

 Narzędziem Jego władzy są ludzie którzy są z prawdy. Co innego znać prawdę a co innego pokazać prawdę w swoim postępowaniu.?

Nie patrzmy na tych którzy sprawują nad nami takie czy inne rządy .Zacznijmy od siebie i rozstrzygnijmy ten problem: ile jest w moim codziennym życiu, w podejmowaniu decyzji życiowych, nawet tych najdrobniejszych; w odniesieniu do drugiego człowieka, w moich myślach, słowach i uczynkach- ile jest w tym wszystkim królowania Chrystusa.

 Arcybiskup odpowiedział że ,,Królestwa Boże  jest w Was??. Na zakończenie  Mszy Św.  prezes podziękowała za przewodniczenie liturgii arcybiskupowi, słowo skierowane do członków i sympatyków Akcji Katolickiej.

Podczas liturgii zostali przyjęci nowi  członkowie Akcji katolickiej.

Po zakończeniu wszyscy udali się na agapę .

Przed Mszą świętą była – konferencja prof. dra hab. Mariana Drozdowskiego, historyka PAN z Warszawy nt. ?Narodziny niepodległości w Łodzi ?Profesor przybliżył nam sytuacje   , osoby które miały wpływ na narodziny niepodległości.

Przed uroczystościami grupa członków Akcji Katolickiej ze Zgierza  była w Muzeum gdzie mieszkała Św. Siostra Faustyna oraz w parku Wenecja (obecnie Słowackiego gdzie  Św. Faustyna podczas zabawy ujrzała Jezusa Chrystusa obok siebie ,Jezusa umęczonego, obnażonego z szat, okrytego całego ranami, który powiedział te słowa,, dokąd cierpiał będę  i dokąd Mnie  zwodzić  będziesz.?

Podczas uroczystości wręczono nowe legitymacje członkom Akcji Katolickiej.

  Dziękuję  Ks. Asystentowi Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej, księżom Asystentom Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej, członkom i sympatykom  którzy uczestniczyli w uroczystościach Akcji Katolickiej oraz pomagali  zorganizować.

Marianna Strugińska ?Felczyńska
Zdjęcia Maria Niedziela i Marianna Strugińska-Felczyńska

2018-12-09

galeria – patrz