Arch. lubelska. ?Góralskie kolędowanie ??

W sobotni wieczór 10 stycznia 2015 r. członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej spotkali się na wspólnym kolędowaniu. Uczestnicy tego świąteczno-noworocznego spotkania szczelnie wypełnili aulę CARITAS Archidiecezji Lubelskiej. Zebranych, a w sposób szczególny gości,  powitała Prezes Zarządu Instytutu AKAL Pani Małgorzata Stacharska. Wśród gości, którzy uświetnili to spotkanie wymienić należy Panią Prezes Zarządu KIAK Halinę Szydełko oraz Posłów na Sejm RP Panią Małgorzatę Sadurską i Pana Lecha Sprawkę. Pani Stacharska podsumowała ubiegłoroczną ? dwudziestą pierwszą już edycją ? ?Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom?. Ta przedświąteczna sprzedaż świec z logo ?Caritas? jest najbardziej znanym spośród dzieł Caritas. Dochód z niej uzyskany w całości przeznaczony jest na pomoc najmłodszym z ubogich rodzin: stypendia socjalne, letni i zimowy wypoczynek, dofinansowanie do operacji i rehabilitacji chorych dzieci. Wspomniała także o ubiegłorocznej kweście prowadzonej podczas koncertu świąteczno-noworocznego na pokrycie kosztów przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych operacji małego Huberta.

Gwiazdą tegorocznego spotkania świąteczno-noworocznego była ?Hanka Rybka i Przyjaciele? ze skalnego Podhala. W programie koncertu, oprócz tradycyjnych kolęd polskich takich jak ?Dzisiaj w Betlejem? czy ?Mizerna cicha? znalazły się kolędy i pastorałki góralskie, jak choćby ?Oj Malućki, Malućki? a także utwory folklorystyczne z górskich regionów Polski, Bułgarii, Rumunii, Macedonii, przeplatane obficie góralskimi anegdotami i gawędami. Czyste i silne głosy góralskiej kapeli niosły się po auli CARITAS? jak po górskich halach, wzbudzając aplauz publiczności. Sala śpiewała kolędy razem z kapelą, ale nie zdołała przebić siły góralskiego śpiewania. Nie obyło się oczywiście bez bisów, kwiatów i podziękowań.

Po koncercie głos zabrała Pani Halina Szydełko ? Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Przybliżyła zgromadzonym program planowanego na wrzesień bieżącego roku Krajowego Kongresu Akcji Katolickiej  i zachęciła wszystkich do udziału w nim.

Dyrektor CARITAS Archidiecezji Lubelskiej ks. Wiesław Kosicki zaprosił wszystkich obecnych na Sali do tradycyjnego podzielenia się z innymi opłatkiem, dobrym słowem i dobrym życzeniem.

Spotkanie zakończyło się słodką i smaczną agapą, a serdeczną i radosną atmosferę wszyscy jego uczestnicy zabrali w sercach do własnych domów.

Anna Ruszniak

patrz ? galeria (foto.: Maria Gajowiak)
Arch. lubelska. ?Góralskie kolędowanie ??2015-01.16_006

2015-01-16