Arch. poznańska. Czy jest we mnie pragnienie świętości?

To pytanie, jakie postawił w homilii bp Damian Bryl członkom Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej na Zjeździe Rejonowym, jaki miał miejsce w sobotę 11 października 2014 r. w Śmiglu w parafii pw. św. Stanisława Kostki. Było to spotkanie, w trakcie którego dziękowaliśmy Bogu za kanonizację papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Postaci tych świętych, a szczególnie Papieża ? Polaka, mają zachęcać nas do ukierunkowania naszych myśli i działań na niebo, na życie wieczne. W Akcji Katolickiej dużo mówi się o tym, by żyć wg Ewangelii ? mówił bp Bryl ? jest to rozumienie fundamentalne. Czy to, co ja chcę robić w mojej rodzinie, w moim oddziale AK, w mojej parafii prowadzi do świętości życia? Trzeba o to stale pytać.

Było to szczególne spotkanie Akcji Katolickiej; po raz pierwszy z bp. Damianem Brylem i nowym asystentem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej naszej archidiecezji ks. kan. Romanem Dworackim, w obecności relikwii bł. Edmunda Bojanowskiego, który od 15 września br. stał się naszym patronem.

Umocnieni Eucharystią wysłuchaliśmy wykładu na temat: ?Znaczenie Chrztu Polski dla budowania tożsamości narodowej Polaków?. Poprowadził go dyr. Zespołu Szkół w Bronikowie mgr Piotr Filipowicz. Wprowadził nas w realia wieków średnich, przedstawiając sytuację ówczesnych plemion zamieszkujących dzisiejsze ziemie polskie, zmiany jakie następowały w ich rozwoju, otwarciu na chrześcijaństwo jako najlepszą drogę dla przyszłego narodu. Mówił o niezwykłej roli Kościoła w najważniejszych momentach historycznych Polski.

W dalszej części spotkania mieliśmy okazję poznać bliżej ks. Asystenta, przedstawić się prezentując oddziały (a zebrało się 130 osób! członków i sympatyków stowarzyszenia), wysłuchać komunikatów DIAK, a także pośpiewać pieśni patriotyczne. Nabożeństwo różańcowe i uczczenie relikwii bł. Edmunda zakończyło Zjazd Rejonowy. Dziękując za przybycie ks. proboszcz Tadeusz Fołczyński powiedział: Za to, że jesteście <solą ziemi> serdecznie Wam dziękuję! Wracajcie do Waszych domów, środowisk, by podzielić się  tym, co zyskała dusza Wasza.

Jolanta Horowska, info. i foto.

Arch. poznańska. Czy jest we mnie pragnienie świętości-2014-10-12_001 Arch. poznańska. Czy jest we mnie pragnienie świętości-2014-10-12_002 Arch. poznańska. Czy jest we mnie pragnienie świętości-2014-10-12_003
kliknij ? powiększ

2014-10-12