Arch. poznańska. Dwa tysiące talentów.

Chyba nie ma osoby, która nie wie, że w Wigilię Zesłania Ducha Świętego przy Bramie Rybie spotyka się młodzież z całej Polski, by swoją obecnością powiedzieć: Wierzę! W tym roku towarzyszyło im hasło ?W imię Syna?. Na pamiątkę nocnego czuwania otrzymali wyjątkowy banknot o nominale Dwa tysiące talentów emitowany przez Lednicki Bank Emisyjny. Ten Lednicki Banknot Wdzięczności trafił również w ręce goszczących tu 14 czerwca 2014 r. członków Akcji Katolickiej. To tu, na Polach Lednickich, odbyło się posiedzenie Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej (DIAK) Archidiecezji Poznańskiej. W Eucharystii rozpoczynającej obrady, koncelebrowanej przez o. Jana Górę i asystenta diecezjalnego Akcji Katolickiej ks. dr Krzysztofa Michalczaka, który w kazaniu mówił o powołaniu i byciu wiernym Prawdzie:  ?Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie? (Mt 5:33-37). Życie można stracić, nieba nie.

 O ?języku wiary?  mówił o. Jan Góra, dzieląc się doświadczeniem spotkań z młodymi. Język wiary to coś fascynującego; jeden mówi wiele i nikt go nie słucha; drugi nie mówi prawie nic, a wszyscy go słuchają. By dotrzeć do młodzieży mówiąc o Bogu, mówiłem o sobie i w odpowiedzi ludzie mówili mi o sobie. Opowiadanie musi być przepełnione Bożą obecnością. Wiara musi być skierowana w przyszłość ? tego uczy Lednica: po pierwsze: spowiedź; po drugie: Eucharystia; po trzecie: Adoracja Najświętszego Sakramentu, bez której Kościół by nie żył. Doświadczyć obecności Zmartwychwstałego wśród nas i to przekazać ? to jest język wiary!

Posiedzenie Rady DIAK było ostatnim, z udziałem ks. dr Krzysztofa Michalczaka. Dekretem ks. abp Stanisława Gądeckiego z dniem 1 lipca 2014 r. przestaje pełnić funkcję asystenta diecezjalnego Akcji Katolickiej. Żegnając się z jej członkami mówił, by swoistym ?testamentem?, a zarazem wyzwaniem, stał się V rozdział adhortacji apostolskiej papieża Franciszka Evangelii gaudium (Radość Ewangelii) pt. Ewangelizatorzy z Duchem. W ciągu trzech lat pracy w stowarzyszeniu ks. Krzysztof dbał o jego rozwój, stawiając na pierwszym miejscu formację tak osobistą, jak i w oddziałach parafialnych. Jego praca wraz z Zarządem DIAK zaowocowała powołaniem nowych Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej.

Jolanta Horowska

2014-06-17

patrz – galeria
fot.Emilia Rogaliska Rada DIAK.Lednica
foto.: Emilia Rogalińska, Jolanta Horowska