Arch. poznańska. Kościół w świecie współczesnym ? jesienne rekolekcje.

Na zaproszenie Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Poznaniu, grupa ponad 40 członków tego stowarzyszenia udała się do Chludowa na jesienne rekolekcje. Przywitał nas mile gościnny dom Księży Werbistów, w którym to mogliśmy zamieszkać na ?różnych kontynentach i w różnych państwach? ? pokoje nosiły nazwy misyjnych krajów, a piętra ? kontynentów). Na początku spotkała nas niespodzianka, czyli zmiana Księdza Rekolekcjonisty. Wprost z ?imienin Katedry? (wspomnienia poświęcenia katedry) przyjechał do nas Ks. prałat Jan Stanisławski, który pochylił się przez czas rekolekcji nad kondycją Kościoła w świecie współczesnym. Najpierw przyjrzeliśmy się nad mylnym ideologiom trawiącym obecny świat, potem kondycji Kościoła w Polsce. Ks. Prałat omówił zagrożenia zewnętrzne i wewnętrzne. Ażeby nie popaść w pesymizm, warto było się dowiedzieć jakie Kościół ma blaski. Jest On zawsze pełen chwały, niesie przesłanie i pozytywny ładunek, który leczy rany i pęknięcia. Na koniec Ks. Rekolekcjonista prosił: ,,Niech Akcja Katolicka broni kapłanów!”. W obecnym czasie, gdy w mediach trwa nagonka na księży i kpi się z rzeczy świętych, ten apel wybrzmiał szczególnie mocno. To nowe zadanie dla członków stowarzyszenia.

Podczas rekolekcji uczestniczyliśmy we Mszach św., w których angażowaliśmy się w liturgię, a nasz gorący śpiew i odpowiedzi podczas Eucharystii pochwalił ks. Stanisławski. Odmawialiśmy też różaniec święty: pierwszego dnia z bł. Edmundem Bojanowskim, naszym patronem diecezjalnym, a następnego dnia ze św. Janem Pawłem II, patronem Akcji Katolickiej w Polsce.  Dodatkowo rekolekcyjny czas umiliło spotkanie z Werbistami: o. Kazimierzem, o. Firminem pochodzącym z Togo i bratem Andriejem, który na studia seminaryjne przyjechał z Rosji. O. Firmin, co wywołało radość, spotkał dwie swoje krajanki, albowiem dwie rekolekcjonistki mieszkały w Togo (tj. w pokoju o tej nazwie). Ten piękny czas podkreśliła pogoda, dając nam słoneczne dni i możliwość spacerów po przeuroczym parku. Odwiedziliśmy też drewniany, zabytkowy kościół znajdujący się w Chludowie. W kruchcie rzucił nam się napis w gablocie, który głosił: ,,Dzisiaj mniej narzekania, a więcej uśmiechu?. Biorąc sobie powyższe słowa do serca, zrobiliśmy wiele pięknych zdjęć i po niedzielnym obiedzie, z uśmiechem pożegnaliśmy miejsce duchowego odpoczynku.

Bóg zapłać wszystkim, którzy przygotowali rekolekcje, a zwłaszcza pani Prezes DIAK Bogumile Kani-Łąckiej. Do zobaczenia na następnych!

Małgorzata Uramowska
Prezes POAK NSPJ Nowy Tomyśl

2018-10-20
galeria – patrz
(zdjęcia: Małgorzata Uramowska, Jolanta Horowska, Marzena i Andrzej Karpińscy)