Arch. przemyska. UROCZYSTOŚĆ ŚW. ANDRZEJA BOBOLI W STRACHOCINIE.

16 maja ponad 4000 wiernych; czcicieli św. Andrzeja Boboli i członków Akcji Katolickiej zgromadziło się w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, aby wziąć udział w XX pielgrzymce Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej do Strachociny. Droga Krzyżowa, którą prowadzili p. Danuta Figiela i p. Tadeusz Rogowski, oraz program Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przygotował uczestników uroczystości do przeżycia Mszy św., której w asyście 100 kapłanów przewodniczył ks. abp Józef Michalik i wygłosił okolicznościowe słowo Boże.   

Jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość Ojczyzny

– Jeśli dzisiaj w Polsce jest jak jest, to nie dlatego, że Polacy są źli, że stracili wiarę i nie kochają ojczyzny, tylko dlatego, że dali sobie wmówić, że się nic nie da zrobić, że to nie nasza sprawa ? mówił abp Józef Michalik.

Główną intencją modlitwy w miejscu urodzenia patrona Polski św. Andrzeja Boboli była przyszłość Ojczyzny. Abp Michalik mówił o problemie rozłamu i braku jedności.  Mówił, że między Chrystusem, a Ojcem panuje jedność i między nami a Chrystusem też możliwa jest jedność. Jest możliwa przez Miłość, przez zaufanie. – Trzeba żeby w nas nieustannie umierał stary człowiek, a rodził się Chrystus, to jest właśnie zadanie chrześcijanina – mówił abp Michalik. – Każdy podział jest efektem grzechu – mówił. Wskazywał, że chrześcijanin nie powinien do grzechu innej osoby dokładać swojego grzechu, kolejnego zła. 

Metropolita Przemyski mówił m.in. o tym, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą Ojczyznę. Zachęcał, aby w wyborach popierać ludzi uczciwych. ? To nieprawda, że nie ma na kogo głosować. Trzeba kogoś znaleźć i zaryzykować ? stwierdził.

Metropolita przemyski stwierdził, że największe niebezpieczeństwo ataków na Kościół nie polega na tym, że dotykają one duchownych, ale na tym, że ?wmówią kłamstwa nieświadomym?. Zachęcał, aby prostować nieprawdziwe stwierdzenia na temat Kościoła ?pogłębioną wiarą i zorientowaniem w problematyce społecznej?, ale bez narzucania własnego zdania. Zwracając się do członków Akcji Katolickiej, abp Michalik powiedział, że mają oni pomagać żywemu Kościołowi ? ?Kościołowi odpowiedzialnemu za wiarę, Kościołowi zjednoczonemu pod przewodnictwem papieża i pasterzy?.

Czesław Urban

kliknij powiększ

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

więcej zdjęć [tutaj]

2015-05-21