Arch. warmińska. III Przegląd Piosenki Religijnej w Kętrzynie.

24 maja 2014 r. w domu parafialnym przy Bazylice św. Jerzego w Kętrzynie odbył się III Przegląd Piosenki Religijnej zorganizowany przez ks. kan. mgr Stanisława Majewskiego oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Celem przeglądu było poznanie piękna treści pieśni religijnych. W tym roku do konkursu stanęło 9 solistów i 8 zespołów przybyłych ze szkół powiatu kętrzyńskiego, ale również z Mrągowa, Biskupca, Sorkwit. Ogółem wzięło w nim udział 66 uczestników w różnych kategoriach wiekowych.

Przybyłych uczestników i ich opiekunów przywitał Prezes POAK p. Michał Gojło, który zapoznał uczestników i gości z przebiegiem Przeglądu. Prowadzenia muzycznego spotkania podjęła się p .Danuta Januszewska, która dobrym słowem wspierała dzieci i młodzież. W atmosferę pieśni religijnych wprowadził zebranych 23 osobowy zespół ?Jedyneczki? ze SP nr 1 w Kętrzynie pod. kier. p. Doroty Gwardy. Występy muzyczne odbyły się w kategoriach: soliści ? kategoria dziecięca, zespoły dziecięce i młodzieżowe.

Uczestnicy prezentowali utwory o dowolnej tematyce religijnej. Nie zabrakło tez utworów poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II. Jury oceniało: wykonanie utworu, dobór repertuaru i ogólny wyraz artystyczny solistów i zespołów Po przesłuchaniu uczestników, prezentujących bardzo różne utwory, style wykonania, a także dużą rozpiętość wieku (od II klasy szkoły podstawowej do szkoły ponadgimnazjalnej ).

Pierwsze miejsce w kategorii soliści ? dzieci, wyśpiewała mocnym, pełnym ekspresji głosem 12 letnia Aleksandra Jaznach w pieśni ?Otwórz Bogu serce swoje?. W kategorii ? zespoły, za najlepszy zespól jury uznało potęgę głosów: Zuzanny Witkowskiej, Ani Łokuciejewskiej, Aleksandry Cmiel, Pauliny Borzymowskiej, a ich interpretacja pieśni: ?Psalm Mojżeszowy ?Uratowani? czy ?Tak mówił Papież?, spotkała się z wielkim aplauzem wśród przybyłych osób. Pieśni: ?Boże mój gdzie Jesteś?, ?Prowadź mnie co dnia wciąż wyżej i wyżej? w wykonaniu zespołu młodzieżowego parafii św. Jerzego zachwyciły zebranych.

Publiczność wspierała uczestników śpiewem i dużymi brawami.

Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców komisja ogłosiła wyniki i przyznała zwycięzcom nagrody. I miejsca zostały uhonorowane nagrodami w postaci radioodtwarzaczy, pozostałe pięknymi albumami. Przyznano również pięć wyróżnień w kategorii soliści i zespól. Na zakończenie Proboszcz podziękował wszystkim uczestnikom, ich opiekunom za udział w radosnym spotkaniu z piosenka religijną. Ponadto wyraził szczególne podziękowania redaktorowi Krzysztofowi Kozłowskiemu za uświetnienie tego muzycznego wydarzenia na łamach tygodnika ?Gość Niedzielny?.

Ks. Majewski wyrazy wdzięczności przekazał Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej za zorganizowanie kolejnego przeglądu Piosenki  Religijnej.

Nagrody dla laureatów ufundowali ks. proboszcz Stanisław Majewski i POAK.

Sylwia Wąsowicz

2014-06-01

patrz – galeria
002warmia.konkurs.piesni.0601