Arch. warmińska. Kapłan Niezłomny.

Z inicjatywy Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej  w olsztyńskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II odbył się wernisaż wystawy pt. ?Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko ? Kapłan Niezłomny?.

Jej autorzy, Michał Majkowski i Kazimierz Jędrzej Wosiek, reprezentują dwa pokolenia. Pierwszy był jeszcze dzieckiem, kiedy komunistyczne służby bezpieczeństwa zamordowały ks. Jerzego. O wydarzeniach tych opowiadali mu jego dziadkowie. Drugi był wówczas działającym w podziemiu związkowcem Solidarności. Część eksponatów pochodzi właśnie z tamtych czasów. Są to m.in. artykuły z cenzurowanej prasy oraz drukowane na powielaczu egzemplarze ?Rezonansu? pisma warmińsko-mazurskiej Solidarności, wówczas jednego z niewielu źródeł, gdzie można było przeczytać prawdę o męczeńskiej śmierci młodego kapłana. Na ekspozycję składają się również bezdebitowe wydawnictwa książkowe, plakaty, fotogramy oraz kolekcja znaczków, z  których część emitowana była w   latach 80-ch w Olsztynie.

Uzupełnieniem ekspozycji były koszulki, dyplomy, medale oraz inne pamiątki związane ze sztafetą im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.  Mówił o nich prezes Zarządu DIAK Wojciech Ruciński. Przypomniał, że 13 września rozpoczyna się jej dziewiąta edycja, w której  uczestniczy również ekipa z archidiecezji warmińskiej i zaprosił na uroczysty prolog.

Wystawę  uświetnił występ Chóru im. E. Gołębiowskiej z parafii pw. św.św. Walentego i Rocha w Klewkach, pod kierunkiem Adama Wąsika. Zespół wystąpił z montażem, na który złożyły się pieśni sakralne oraz fragmenty homilii bł. ks. Jerzego.  Teksty czytała Helena Reichel.

Wśród gości byli wiceprezydent Olsztyna Hanna Boruch-Zaborowska oraz dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Zdzisław Fadrowski.

Organizatorzy serdecznie dziękują ks. dr Stanisławowi Kozakiewiczowi za pomoc i współpracę w przygotowaniu wernisażu.

Bożena Ulewicz

patrz – galeria
Arch.warminska.Kapłan Niezłomny.2014-09-13_001

foto.: Teresa Kałudzińska, Wojciech Ciesielski

2014-09-13; aktualizacja 2014-09-16