Arch. warmińska. Pielgrzymując po sanktuariach Warmii i Mazur.

W dniu 13 września, po porannej Eucharystii, wraz ks. proboszczem Stanisławem Majewskim wyruszyliśmy w naszą kolejną coroczną, wrześniową  pielgrzymkę po sanktuariach Warmii i Mazur. Pierwszym naszym celem był leżący nad Zalewem Wiślanym Frombork, dawna siedziba kapituły warmińskiej.

Właśnie we Fromborku żył tu i pracował, aż do śmierci w 1543 roku, jej najsłynniejszy kanonik Mikołaj Kopernik. Zwiedziliśmy tam bazylikę archidiecezjalną p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła. W muzeum Mikołaja Kopernika obejrzeliśmy wystawę zatytułowaną  „Wiara- Rozum – Sztuka – Skarby Warmii i Mazur?, która podsumowuje rozwój sztuki sakralnej w naszej archidiecezji na przestrzeni wieków. Na ekspozycję składają się liczne przykłady malarstwa, rzeźby, złotnictwa, tkaniny artystycznej, grafiki druku, rzemiosła artystycznego, witrażownictwa i meblarstwa. Następnie wysłuchaliśmy przepięknego koncertu organowego w historycznej bazylice.

Po koncercie udaliśmy się w dalszą podróż – do Tolkmicka, portu nad Zalewem Wiślanym, stąd tramwajem wodnym, ?Generał Kutrzeba”  przypłynęliśmy do Krynicy Morskiej, miasteczka turystycznego  leżącego na Mierzei Wiślanej. Tam czekał na nas autokar, którym udaliśmy się w dalszą podróż do Sztutowa. W Sztutowie zwiedziliśmy niemiecki obóz koncentracyjny, „KL Stutthof”. Był to najdłużej działający obóz koncentracyjny założony już podczas kampanii wrześniowej. Piersi więźniowie trafili tu 2 września 1939 r. W większości byli to księża i profesorowie.

Kolejnym etapem naszej pielgrzymki był Gietrzwałd. Tutaj po indywidualnej modlitwie przy Kaplicy Objawień udaliśmy się do Źródełka wspólnie odmawiając po drodze różaniec św. Tradycyjnie pogoda nam dopisała, a czas podróży w jedną i drugą stronę  wypełniała modlitwa i śpiew.

Wanda Szturo

patrz – galeria
Arch. warmińska. Pielgrzymując po sanktuariach Warmii i Mazur.2014-10-12_005

fot. Michał Gojło, prezes POAK św. Jerzego w Kętrzynie

2014-10-12