Arch. warmińska. Zachęta do lektury Pisma świętego.

15 stycznia, w 20 placówkach szkolnych na terenie archidiecezji warmińskiej, odbędą się etapy szkolne  organizowanego przez Akcję Katolicką ogólnopolskiego Konkursu  Biblijnego im Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda, którego tematem w tym roku jest Ewangelia wg św. Jana.

Jest to już trzecia edycja konkursu, którego celem jest ukazanie Pisma Świętego jako źródła wiary i zachęty do jego indywidualnej lektury, wspomaganie uczniów w praktycznym wykorzystaniu zdobytej wiedzy, a także promowanie osiągnięć uczniów i katechetów. Dwa lata temu był to konkurs plastyczny adresowany do przedszkoli oraz I ? III klas szkół podstawowych. W zeszłym roku uczestnicy z klas III ? VI szkół podstawowych musieli się wykazać wiedzą biblijną, podobnie jak i teraz, z tym, że do udziału zaproszono uczniów podstawówek i gimnazjów.

Jak poinformowała Agnieszka Bułak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Miłakowie, koordynator konkursu w archidiecezji warmińskiej, do eliminacji przystąpi ok. 800 uczniów z 51 klas 12 szkół podstawowych oraz ponad 600 gimnazjalistów z 51 klas 8. gimnazjów. Etapy szkolne mają  wyłonić po 3. reprezentantów z największą ilością punktów, którzy spotkają się  6 marca w Miłakowie podczas  finału.

Inicjatywa narodziła się w 2002 roku w Rumi, gdzie staraniem członka Akcji Katolickiej i ówczesnego burmistrza Rumi dr Jana Klawitera, przeprowadzono pierwszą edycję konkursu, który stopniowo z poziomu parafialnego, następnie diecezjalnego, uzyskał status konkursu ogólnopolskiego.

Parę lat temu, podczas rekolekcji Akcji Katolickiej w Gietrzwałdzie, Jan Klawiter zachęcił zarząd Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej do promocji tej cennej inicjatywy na Warmii i Mazurach. Realizacji zadania podjął się Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Miłakowie. Warto podkreślić, że  konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W zeszłym roku wzięło w nim udział 11 szkół. W tym, zgłosiło się prawie dwukrotnie więcej. Są wśród nich także gimnazja. Liczymy, że podobnie jak w archidiecezji gdańskiej, gdzie w konkursie bierze corocznie udział kilka tysięcy uczniów, również i w naszej archidiecezji, liczba uczestników będzie stale rosła.

Konkurs znakomicie wypełnia swój cel pogłębienia znajomości i upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży Starego i Nowego Testamentu ( w zeszłym roku tematem był Księga Rodzaju ). Ta cenna wiedza na pewno będzie procentować w ich dalszym życiu. (bu)

patrz – galeria
Arch. warmińska. Zachęta do lektury Pisma świętego.2015-01-11_001

2015-01-11