Arch. wrocławska. 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Z tej okazji uroczystości odbyły się również w Oleśnicy, gdzie szczególną uwagę poświęcono Ludwikowi Marszałkowi ps. Zbroja

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 roku w hołdzie tym, którzy po latach okupacji niemieckiej, po wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów, mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę.

Po wojnie z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. Żołnierzy Wyklętych. W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których ok. 4,5 tys. zostało wykonanych.

Ponad 250 tys. działaczy trafiło do więzień i obozów pracy. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Na rondzie Żołnierzy Wyklętych w Oleśnicy w dniu 1 marca 2019 roku o godzinie 17.00 odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wzięli w nich udział mieszkańcy, wojsko, policja, poczty sztandarowe : Armii Krajowej , Akcji Katolickiej ,samorządowcy,burmistrz miasta oraz grupa Oleśniccy Patrioci i FC Oleśnica

W tym roku upamiętniano postać majora Ludwika Marszałka ps. „Zbroja” – prezesa zrzeszenia WiN. W grudniu 1947 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i umieszczony we wrocławskim więzieniu, gdzie poddano go brutalnym przesłuchaniom. 10 sierpnia 1948 r., w procesie działaczy Zarządu Okręgu Wrocław WiN, skazano go na karę śmierci.

Syn majora – Krzysztof Marszałek jest prezesem Akcji Katolickiej w parafii M. Kolbego we Wrocławiu ,nie mógł być w tym roku na tej uroczystości ale obiecał, że za rok przyjedzie i opowie nam więcej o swoim Niezłomnym Tacie.

CHWAŁA BOHATEROM CZĘŚĆ ICH PAMIĘCI

foto, filmowanie: Roman Faryś
Zapraszamy do obejrzenia reportażu filmowego z tej na stronie www.ak.olesnica.net.pl

2019-03-07

galeria – patrz