Arch. wrocławska. 100-rocznica urodzin Jana Pawła II  Droga Światła

100 lat temu, w miasteczku Wadowice, przyszedł na świat Karol Wojtyła. W poniedziałkowy wieczór, z okazji okrągłej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, modliliśmy się przez jego wstawiennictwo uczestnicząc w Eucharystii. „Czas ucieka, wieczność czeka.” Słowa te znajdowały się na zegarze widocznym z okna domu Wojtyłów w Wadowicach. Jak bardzo dziś są aktualne. Postać papieża, który ponad ćwierć wieku przewodził Kościołowi, jest już znana współczesnej młodzieży tylko z opowiadań, zdjęć i materiałów telewizyjnych.  Każda więc rocznica urodzin papieża Jana Pawła II staje się zachętą, aby powrócić nie tyle do jego biografii, co do papieskiego przesłania, nauczania, orędzi. Również z tego powodu, po zakończeniu wieczornej Mszy św. – której przewodniczył ks. Proboszcz – modliliśmy się nabożeństwem Drogi Światła, przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II. Via lunctus to modlitwa na wzór wielkopostnej drogi krzyżowej. Z tą różnicą, że jej stacje, obejmują okres od zmartwychwstania Chrystusa do zesłania Ducha Świętego. Jest to jedno z nielicznych nabożeństw paschalnych, chwalebnych, celebrujących zwycięstwo Chrystusa, w odpowiedzi na tak dużą ilość nabożeństw pasyjnych, które celebrujemy w wielkim poście. Droga światła to nabożeństwo skłaniające ku nadziei i napełniające uczestników radością paschalną. W czasie modlitwy rozważając słowa Ewangelii, medytowaliśmy również słowa zaczerpnięte z nauczania Jana Pawła II, a odnoszące się do poszczególnych stacji. Naszą modlitwę łączyliśmy ze śpiewem pieśni wielkanocnych. Droga Światła ukazała nam nasze życie, jako drogę, którą kroczymy ze Zmartwychwstałym.

Treść ks. Jakub Mazur

p.s. W uroczystej mszy św oraz w nabożeństwie Drogi Światła, modlili się też członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im ks. Infułata Franciszka Sudoła w Oleśnicy przy parafii NMP Matki Miłosierdzia. W planach mieliśmy zorganizowanie wystawy fotograficzną na 100-rocznicę urodzin Jana Pawła II, ale koronawirus wszystko poprzestawiał. Ale nie podajemy się jak tylko będą zniesione przepisy sanepidu to podejmiemy zorganizowanie tej wystawy, damy znać.

Króluj Nam Chryste

R. Faryś prezes POAK

Foto i filmowanie Roman Faryś zapraszamy do obejrzenia filmu i wszystkich zdjęć z tej uroczystości. www.ak.olesnica.net.pl

2020-05-23

galeria – patrz