Arch. wrocławska. Biało-Czerwonej 100 lat.

Pod takim hasłem, Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej, wspólnie z POAK przy Parafii p.w. św. Wawrzyńca, zorganizowała bogate w wydarzenia obchody z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W sobotę 10 listopada 2018r.o godz.17.00, w Archikatedrze Wrocławskiej odbyła się uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Łukasza Piłata –  Diecezjalnego Asystenta Akcji Katolickiej w asyście o. Wojciecha Matuły CME proboszcza parafii p.w. św. Wawrzyńca we Wrocławiu, innych kapłanów i kleryków MWSD.
Przybyłych do katedry uczestników, serdecznie powitał ks. Łukasz Piłat, podkreślając, że Akcja Katolicka ma służyć Bogu, Kościołowi, a także społeczeństwu, zatem ojczyźnie, dlatego modlitewne dziękczynienie za odzyskanie Niepodległej i prośba o błogosławieństwo dla współczesnego Narodu.
Okolicznościową, piękną, patriotyczną homilię wygłosił ks. Marcin Werczyński.
Kaznodzieja przypomniał dni chwały i klęski naszego Narodu podczas długiej i pięknej historii walki o niepodległość. Podkreślił znaczenie wiary w Boga, która w trudnych czasach dodawała skrzydeł, dawała zdolność do poświęcenia życia, dodawała sił i niezłomnej nadziei.
Po Mszy św. ks. Łukasz podziękował księżom koncelebransom i służbie liturgicznej, pocztowi sztandarowemu Akcji Katolickiej, organizatorom uroczystości oraz wszystkim uczestnikom za modlitwę i zaprosił obecnych do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego na część popularnonaukową w formie konferencji pod hasłem: „Wkład Kościoła katolickiego w odzyskanie niepodległości?.
Przed wykładami uczestnicy odmówili dziesiątek Różańca św. w intencji Ojczyzny, przez wstawiennictwo Maryi Królowej Polski, o wierność Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, wypełnienie Ślubów Jasnogórskich i duchowe odrodzenie Narodu.
Zaproszeni profesorowie PWT oraz wrocławscy działacze społeczni wygłosili krótkie wykłady, w których przybliżyli ogromną rolę Kościoła w budowaniu państwowości polskiej i społeczeństwa obywatelskiego po 123 latach niewoli.
Prelegenci przedstawili:
–  dr hab. Kazimiera Jaworska prof. PWT, rolę Kościoła katolickiego w odzyskanie przez Polskę niepodległości,
–  Lech Stefan, wkład Kościoła w odzyskanie niepodległości,
–  ks. Dr hab. Norbert Jerzak, wykład ?Ks. Stanisław Brzóska – przykład kapłana walczącego o niepodległość Polski?,
–  Janusz Wolniak, wykład ? ?Kościół jest i był naszą Ojczyzną?.
Zaproszeni, lecz nieobecni: ks. Prof. Zdzisław Lec i prof. Stanisław Bobowski, przesłali swoje wykłady w formie pisemnej,  które zostały zamieszczone w publikacji przygotowanej przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pod redakcją Janusza Wolniaka ? Prezesa Zarządu DIAK. Publikacja w formie książeczki, została wręczona wszystkim uczestnikom.
Podsumowując zaprezentowane wykłady, należy stwierdzić, że prelegenci podkreślali bardzo mocne zaangażowanie kapłanów w proces odzyskiwania wolności i suwerenności zarówno na polu duchowym czy psychologicznym, jak i militarnym oraz społecznym. Kapłani, umacniali wiarę w narodzie poprzez modlitwę i budowali w polskich sercach miłość do ojczyzny.
Po konferencji uczestnicy niepodległościowego wieczoru mieli okazję wysłuchać recitalu aktorki Alicji Marszyckiej-Baranowskiej, która brawurowo wykonała popularne pieśni patriotyczne, legionowe i lwowskie oraz radośnie zaśpiewać wspólnie znane piosenki jak m.in. „Wojenko, wojenko” i „Legiony”.
Zwieńczeniem świętowania był bal, który rozpoczęto tak, jak w czasach Polski szlacheckiej tradycyjnym polonezem. Pięknie ubrane pary pod kierownictwem wodzireja ruszyły do tańca.
Potem były też współczesne szlagiery. W przewidzianych chwilach przerwy, uczestnicy mogli zaczerpnąć energii siadając do smakowitych posiłków i napojów. Wzmocnieni, ruszyli do tańca i chociaż wybiła północ, nie zamierzali schodzić z parkietu.
Wielkie gratulacje i podziękowanie dla organizatorów i uczestników, ąż  żal, że mnie na balu nie było.
Być może narodziła się nowa tradycja obchodów Święta Niepodległości organizowanych przez akcję Katolicką, stwierdził Janusz Wolniak, Prezes Zarządu DIAK w artykule ?Wiara duchowym testamentem naszych przodków?, opublikowanym w Dodatku Dolnośląskim Gazety Polskiej codziennie z wtorku 13/11/2018.

Eugeniusz Kaźmierczak
w imieniu Prezesa DIAK Janusza Wolniaka
informację przekazuje Roman Faryś PREZES POAK OLEŚNICA

Vide link: https://wroclaw.gosc.pl/doc/5150445.W-tym-swietowaniu-bylo-wszystko 
Zapraszamy na stronę internetową POAK   
www.ak.olesnica.net.pl
są tam filmy i zdjęcia z tej Uroczystości

2018-11-19

galeria – patrz