Arch. wrocławska. Orszak Trzech Króli w Oleśnicy.

Tysiące Oleśniczan dołączyło do wędrowców, którzy za gwiazdą podążali do celu. Młode rodziny, grupy młodzieży i przedstawiciele wielu pokoleń wyruszyli spod bazyliki pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w drogę oleśnickimi ulicami.

Wśród barwnego tłumu reprezentującego Azję, Europę i Afrykę dominowali królowie w papierowych koronach i uśmiechnięte anioły. Od samego początku w wędrówce uczestniczył bp Andrzej Siemieniewski, który w otoczeniu oleśnickiego duchowieństwa zmierzał do stajenki.

Niespodzianki na zimowym szlaku przygotowała młodzież z oleśnickich szkół. Było anielskie wezwanie do ruszenia w drogę, ale i kuszenie przez złe moce. Herod nachalnie zapraszał na swój dwór, a hasła, które pojawiały się po drodze prowadziły ku prawdzie lub na manowce.

Kolorowo i barwnie zaprezentowało się Stowarzyszenie Jazda Historyczna. Jego członkowie, w królewskich i żołnierskich strojach, na sześciu wierzchowcach pielgrzymowali do Betlejem. Dary i hołd narodzonemu Zbawicielowi złożyli: starosta Wojciech Kociński, burmistrz Oleśnicy Michał Kołaciński ,wójt Dobroszyc Artur Ciosek oraz wójt gminy Oleśnica Marcin Kasina oraz delegacje Akcji Katolickiej obu parafii . O piękną oprawę zadbały połączone oleśnickie chóry.

Wspólnym wysiłkiem trzech parafii, Stowarzyszenia Ewangelizacyjnego Koinonia Jan Chrzciciel oraz samorządu Oleśnicy, wydarzenie było powodem do przeżywania radości z własnej wiary i tradycji. Nad bezpieczeństwem czuwali żołnierze Wojska Polskiego, Straż Pożarna, grupy medyczne i wolontariusze. Stajenka ustawiona na placu Zwycięstwa była znakiem, że od Objawienia Pańskiego mogą zacząć się nasze osobiste triumfy.

Roman Faryś

patrz galeria

2015.01.11