Arch. warmińska. Jubileuszowy dobry rok.

Życie składa się z dużych i małych jubileuszy. Tak się składa, że w rok wielkiego jubileuszu 1050- lecia Chrztu Polski wpisuje się skromny jubileusz 20-lecia erygowania Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej, który stowarzyszenie obchodzić będzie w październiku br. Zarząd DIAK postanowił, że główne uroczystości odbędą się 16 października i zostaną połączone z Dniem Papieskim, w którego organizację stowarzyszenie włącza się z szeregiem inicjatyw od samego początku.

Swój rok jubileuszowy warmińska AK rozpoczęła od XVIII Wenty Dobroczynnej  zorganizowanej tym razem na rzecz powstającego Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Zawodowego PSOUU w Biskupcu. Ze środków wypracowanych podczas imprezy wyposażony zostanie oddział rehabilitacji tej placówki obsługującej niepełnosprawne osoby, głównie dzieci i  młodzież, z terenu miasta oraz okolicznych gmin, w trosce o ich rehabilitację, integrację i rozwój.  31 marca wspólnie z prezesem Zarządu DIAK Wojciechem Rucińskim miałam przyjemność oficjalnie przekazać 40 tysięcy zł zebranych na ośrodek w Biskupcu w trakcie spotkania, podczas którego odebraliśmy podziękowanie od władz stowarzyszenia prowadzącego ośrodek na czele z panią prezes Jadwigą Marzjan. Wspólnie cieszyliśmy się, że zakup sprzętu rehabilitacyjnego na potrzeby biskupieckiej placówki poprawi standardy obsługi podopiecznych ośrodka.

Święty Jan Paweł II podczas swoich wizyt w różnych polskich miastach często mówił o wspieraniu osób chorych i kalekich, często też kierował swoje wystąpienia do osób niepełnosprawnych. Odpowiadając na nauczanie Ojca Świętego wpisaliśmy to nasze wspólne przedsięwzięcie w niezwykły Rok Bożego Miłosierdzia ogłoszony przez papieża Franciszka.

Temat jubileuszu Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej omawialiśmy także podczas spotkania z wojewodą warmińsko-mazurskim Arturem Chojeckim prosząc go
o honorowy patronat nad uroczystościami. Zapoznaliśmy również wojewodę z innymi naszymi tegorocznymi inicjatywami ? niedawno zakończonym Konkursem Biblijnym zorganizowanym przez POAK w Miłakowie, a także  kolejną edycją  Sztafety im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki ku czci Męczenników Stanu Wojennego, która tradycyjnie odbędzie się w dniach 13-14 września br. Pan wojewoda pogratulował udanych przedsięwzięć i zadeklarował objęcie patronatu zarówno nad konferencją, którą przygotowujemy z okazji 20-lecia stowarzyszenia, jak i nad sztafetą.

Bożena Ulewicz

patrz ? galeria

2016-04-12