Diec. bielsko-żywiecka. Dzieci i młodzież śpiewa pieśni patriotyczne. i „Tak jestem Królem…” ? Święto Patronalne AK.

Dzieci i młodzież śpiewa pieśni patriotyczne.

To już  XV  Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek na szczeblu parafialnym.    W parafii św. Maksymiliana Kolbe w Bielsku-Białej Aleksandrowicach odbył się 13  listopada 2014 r.

Jeszcze nie znikły dekoracje i nie wygasły zapalone znicze na cmentarzu wojskowym na Osiedlu Wojska Polskiego , a dzieci i młodzież oraz rodzice zebrali się w Zespole Szkół  Ogólnokształcących im. Armii Krajowej przy ul. Sterniczej 4 w Bielsku-Białej,  aby wyśpiewać  patriotyzm.

W tym roku   była rekordowa liczba uczestników Przeglądu  (łącznie 284 osoby) ? od przedszkolaków po młodzież licealną. Komisja Przeglądu działała w składzie: ks. Włodzimierz Caputa, Alicja Brzezińska  Leszek Zacharejko  i mieli sporo pracy  przy tej ilości solistów i zespołów.

Najliczniejsze były  grupy dzieci przedszkolnych, które występowały w ładnie dobranych strojach i bardzo swobodnie czuły się na scenie, łącznie z machaniem do swoich rodziców, którzy stanowili liczną widownię.  Po występach każde dziecko otrzymało słodycze i sok, a dla nauczycieli przygotowujących dzieci do występów  zostały wręczone podziękowania, a dla szkół i przedszkoli wręczono  dyplomy za udział w XV Przeglądzie Pieśni Patriotycznej.  W tym roku,  na przeprowadzenie  Przeglądu,  otrzymaliśmy dofinansowanie z Urzędu Miasta co pozwoliło nam na nagrodzenie uczestników. Z każdej grupy wiekowej wytypowano osoby lub chóry na szczebel diecezjalny.

Pragnę podziękować koleżankom z Parafialnego Oddziału Akcji  Katolickiej   za pomoc  przy dekoracji  sali i  wydawaniu poczęstunku dla dzieci.

Irena Olma, Prezes POAK par. św. Maksymiliana Kolbe w Bielsku-Białej Aleksandrowicach

Diec. bielsko-żywiecka. Dzieci i młodzież śpiewa pieśni patriotyczne.2014-12-01_001 Diec. bielsko-żywiecka. Dzieci i młodzież śpiewa pieśni patriotyczne.2014-12-01_002
kliknij – powiększ zdjęcie
2014-12-01

—————————————————————————————————–

„Tak jestem Królem…” ? Święto Patronalne AK.

W dniu 23.11.2014 r.  Akcja Katolicka Diecezji Bielsko-Żywieckiej uczciła Chrystusa Króla Wszechświata Na uroczystość, która odbyła się w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej.  przybyli członkowie  Akcji Katolickiej wraz z rodzinami, członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i wiele zaproszonych gości – przedstawiciele życia politycznego i kulturalnego, członkowie różnych ruchów kościelnych, kapłani. Wszystkich serdecznie  powitał prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej pan Andrzej Kamiński oraz  poinformował  o 18-letniej już działalności   Akcji Katolickiej w naszej diecezji, której kierunek wyznacza wiara i modlitwa członka Akcji Katolickiej, a w niełatwej drodze pomaga formacja duchowa.

Podniosłym wydarzeniem było wręczenie nominacji do medalu Akcji Katolickiej ?Pro consecratione Mundi? pięciu kandydatom.  Decyzją Kapituły medal przyznano małżeństwu Państwu Krystynie i Waldemarowi Morawiec z Parafii p.w. Św. Małgorzaty w Bielsku-Białej- Kamienicy, za zasługi w niesieniu pomocy i opieki bezdomnym.

Wręczone zostały również nagrody  laureatom konkursu   pt. ?Jak realizujesz w życiu hasło Ks. Jerzego Popiełuszki  ?Zło dobrem zwyciężaj?. Nagrodzono prace na szczeblu diecezjalnym, a te najlepsze przesłano na konkurs krajowy.

Specjalnym gościem  uroczystości był Ks. prof. Tomasz Kaczmarek z Włocławka, który wygłosił wykład pt. ?Na służbie Kościoła i Narodu. Przesłanie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w 30 rocznicę jego męczeńskiej śmierci.? Jak powiedział Ks. prof. postać  ks. Popiełuszko wyjątkowo wpisuje się w Święto Chrystusa Króla, gdyż  całe życie aż do męczeńskiej śmierci poświęcił temu, aby Chrystus był Królem serc ludzkich.

Wykład księdza profesora spotkał się z gorącym przyjęciem. Słuchacze brawami podziękowali za przedstawienie duchowego przesłania błogosławionego księdza, któremu przyszło żyć w czasach wojującego z Bogiem komunizmu, którego rąk oprawców był ofiarą.

Uroczystość zakończona została Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył i homilię  wygłosił  ks.bp Roman Pindel.  Na początku Mszy św. Prezes  Andrzej Kamiński serdecznie powitał ks.Biskupa, dziękując za przyjęcie zaproszenia oraz dotychczasową opiekę i troskę o sprawy Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

W homilii ks. Biskup powiedział, iż nie przypadkowo Uroczystość Chrystusa Króla jest patronalnym Świętem Akcji Katolickiej, gdyż poprzez grupową działalność jej członków, Chrystus ponawia Jego panowanie.

Podczas uroczystości wystąpił chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, który

swoim śpiewem pieśni religijnych uświetnił tę uroczystość.

Krystyna Bochenek, Prezes POAK

Diec. bielsko-żywiecka. ''Tak jestem Królem...'' ? Święto Patronalne AK..2014-12-01_001 Diec. bielsko-żywiecka. ''Tak jestem Królem...'' ? Święto Patronalne AK..2014-12-01_002
kliknij – powiększ zdjęcie
2014-12-01