Diec. ełcka. KWESTA NA RZECZ RATOWANIA ZABYTKOWYCH NAGROBKÓW W SUWAŁKACH.

W Uroczystość Wszystkich Świętych, na  cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej w Suwałkach już po raz czwarty została przeprowadzona kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.

Organizatorem zbiórki, tak jak w latach poprzednich, był Oddział Akcji Katolickiej przy parafii konkatedralnej p.w. św. Aleksandra w Suwałkach.

Pieniądze do puszek zbierali nie tylko członkowie Akcji Katolickiej, ale również samorządowcy, ludzie kultury i wolontariusze. Wszyscy zbierający zostali wyposażeni w identyfikatory z logo Akcji Katolickiej.

Mieszkańcy Suwałk byli bardzo hojni i nie żałowali pieniędzy na renowację zabytków.

Nie jest jeszcze znana kwota tegorocznej zbiórki, gdyż pieniądze na ten czas nie zostały policzone.

Suwalska nekropolia przy ul. Bakałarzewskiej nazywana jest ?zespołem cmentarzy siedmiu wyznań?. Znajdują się tam bowiem groby katolików, ewangelików, staroobrzędowców, prawosławnych, żydów, muzułmanów i tatarów.

W części katolickiej za szczególnie wartościowe uznaje się około sto pomników. I to one w pierwszej kolejności zostaną poddane renowacji.

Podczas pierwsze zbiórki, przeprowadzonej w 2013 roku zebrano ponad 8 tyś. zł. Udało się za nie odnowić jeden z najstarszych na parafialnym cmentarzu  dziewiętnastowieczny nagrobek komisarza Sylwestra Obrębskiego.

W 2014 roku dzięki hojności suwalczan w ciągu dwóch dni zebrano ponad 12 tyś. zł. Przeznaczone je na wykonanie tablic oraz odlewów żeliwnych, głównie krzyży wykonanych według wzorów z końca XIX w.

W roku ubiegłym zebrano prawie 11  tyś. zł, za które renowacji poddano ogrodzenie żeliwne i pomnik Franciszka Lotuszyńskiego  ( zm.1896) i  jego syna Antoniego ( zm. 1892). Ponadto odnowiono kopułę nagrobka doktora Feliksa Drzewińskiego (zm. 1890) i  grób rodziny Drzewińskich ; nagrobek Pauliny Święcickiej ( zm. 1870); pomnik ? małżonków Sulnickich  (Michał – oficer Wojsk Polskich  zm. 22 kwietnia 1881r. i Józefa zm. 22 maja 1877 r.).

Mirosław Hartung, Członek AK

patrz ? galeria

Diec. ełcka. KWESTA NA RZECZ RATOWANIA ZABYTKOWYCH NAGROBKÓW W SUWAŁKACH.004

2016-11-02