Diec. ełcka. Lato z Chrystusem na Mazurach rozpoczęte!

W pierwszą sobotę lipca 02.07.2016 r. zainaugurowano pod wzgórzem św. Brunona w Giżycku ?Lato z Chrystusem na Mazurach?. Inicjatywa ta spotyka się z coraz większym zainteresowaniem zarówno miejscowej giżyckiej społeczności, jak i przybywających na Mazury wczasowiczów i turystów. ?Lato z Chrystusem na Mazurach? przed siedmioma laty zainicjował biskup ełcki ks. Jerzy Mazur. Giżycczanie, turyści oraz żeglarze gromadzą się na wspólnej Eucharystii, aby Panu Bogu powierzyć czas letniego wypoczynku. Tegoroczne obchody uroczystości w roku 1050. rocznicy Chrztu Polski nabierają szczególnie ważnego charakteru patriotyczno-religijnego. Na wzgórzu, gdzie święty Brunon wraz z grupą misjonarzy poniósł w 1009 roku męczeńską śmierć, z inicjatywy władz kościelnych i miejskich na tą okoliczność został przygotowany spektakl ewangelizacyjno-historyczny pt. ?U źródeł przyszłej chwały?. Do realizacji spektaklu zaangażowało się ponad 100 osób, aktorów?amatorów, którzy do występu przygotowywali się przez trzy miesiące. Byli to m.in. członkowie Akcji Katolickiej z giżyckich parafii oraz dzieci, młodzież i dorośli.  Plenerowe przedstawienie na wzgórzu Św. Brunona, będące inscenizacją chrztu Polski, przygotował wikariusz parafii p.w. Św. Maksymiliana Kolbego ks. Mariusz Pawlina.

Po spektaklu, na wzgórzu Brunona odbyła się Mszy św., której przewodniczył bp Jerzy Mazur. Zwracając się do wiernych licznie zgromadzonych na lądzie i żeglarzy na jeziorze pasterz diecezji mówił: ?Dzisiaj gromadzimy się na Wzgórzu św. Brunona z Kwerfurtu w Giżycku na uroczystościach dziękczynienia za chrzest Polski i nasz chrzest. Naszym uroczystościom dziękczynienia towarzyszy hasło jubileuszowe: ?gdzie chrzest, tam nadzieja?. Ta historyczna inscenizacja ukazała nam prawdę, że Kościół przyniósł Polsce Chrystusa. Ukazała początki naszej wiary, nasze wzrastanie w wierze i naszą odpowiedzialność za dzielenie się wiarą z innymi.?

W homilii biskup podkreślał, że w tym roku kontemplujemy tajemnice miłosierdzia, które są drogą łączącą Boga z człowiekiem. Zachęcał, aby bez obaw wejść na tą drogę i rzuć się w otwarte ramiona miłującego Boga, by zanurzyć się w Jego miłosierdziu. ?Doświadczając Bożego miłosierdzia, stawajcie się misjonarzami miłosierdzia. Największa nędza człowieka to brak Boga w jego sercu. Nasi pradziadowie przeżywali tę nędzę przed chrztem Mieszka I, kiedy nie znali Boga. Dobra nowina o miłości Boga do człowieka jest głoszona na naszych ziemiach przez 1050 lat. Trwajmy w miłości i uczmy się tej miłości od Chrystusa? ? wyjaśniał hierarcha.

Biskup Mazur zachęcał, aby odkrywać dar chrztu św. ?Podczas chrztu św. otrzymaliśmy nowe życie w Jezusie Chrystusie. Żyjmy tym nowym życiem, uczyńmy Chrystusa centrum swojego życia. Pokładajmy w Nim całą swoją nadzieję życia teraz i w wieczności. Chrystus dzisiaj mówi do nas: ?wypłyń na głębię, nie zatrzymuj się na mieliźnie, na powierzchowności swojej wiary?.

Uczestnicy Eucharystii odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Bp Mazur dokonał poświęcenia i udzielił błogosławieństwa żeglarzom z zaprzyjaźnionego z Giżyckiem Kwerfurtu. Po raz pierwszy w diecezji ełckiej ks. bp. Jerzy Mazur przeprowadził obrzęd poświęcenia jednostek pływających zgromadzonych na jeziorze Niegocin pod wzgórzem św. Brunona, połączony z błogosławieństwem wodniaków ? w ten sposób z Bogiem rozpoczął się sezon żeglarski w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Organizatorzy zakładają, że obrzęd poświęcenia jachtów będzie przeprowadzany corocznie, zawsze w pierwszą sobotę lipca, i na stałe wpisze się w harmonogram imprez w letniej stolicy Polski. Tegoroczne uroczystości pod wzgórzem św. Brunona przebiegły pod hasłem ?Przyjmij Chrystusa na swojej łodzi?.

Renata Różańska

patrz ? galeria

Diec. ełcka. Lato z Chrystusem na Mazurach rozpoczęte.037

2016-07-04