Diec. płocka. ?Kochajcie swoją wiarę?.

Parę dni temu, będąc w Płocku, odwiedziłam biuro Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej mieszczące się przy ulicy Tumskiej 3, tuż obok Muzeum Diecezjalnego i bardzo blisko prastarej Bazyliki Katedralnej p.w. Wniebowzięcia NMP. Było upalne lipcowe popołudnie, czas kanikuły, ale mimo to w biurze zastałam prezes Zarządu DIAK Danusię Janicką z wiceprezes Basią Wątkowską, z którymi znamy się chyba od początków działalności Akcji Katolickiej.

W rozmowie opowiedziały o tegorocznych wydarzeniach i o najbliższych planach. Była więc mowa o VII Płockim Maratonie Biblijnym, o pielgrzymce płockiej AK do Rzymu na kanonizację bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II, a także o corocznej  pielgrzymce do Słupcy, dedykowanej pamięci bł. abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego ? patrona diecezjalnych struktur stowarzyszenia, który wraz z bł. bp. Leonem Wetmańskim poniósł męczeńską śmierć w obozie koncentracyjnym  w Działdowie. Jego słowa ?Kochajcie swoją wiarę? powinny i dzisiaj wyznaczać nam drogę stałej formacji duchowej. Rozmawiałyśmy również o zbliżającej się sztafecie im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w 30. rocznicę zamordowania kapelana Solidarności przez PRL-wskie służby bezpieczeństwa.

Płock to szczególne miasto. Tu wszystko jest najstarsze. Z Płockiego Paszportu Turystycznego można się dowiedzieć, że jest to najstarsze miasto na Mazowszu i jedno z najstarszych w Polsce. W Płocku znajduje się najstarsza w Polsce szkoła średnia, popularna Małachowianka, czyli LO im. Marsz. Stanisława Małachowskiego. Założona w roku 1180 roku jest o blisko dwa wieki starsza od Uniwersytetu Jagiellońskiego. A w XV-wiecznej kanonii mieści się najstarsze w kraju Towarzystwo Naukowe.

Są też inne powody, aby odwiedzić to piękne, malowniczo położone na skarpie nadwiślańskiej miasto. Tu właśnie, w kamieniczkach przy Starym Rynku  od 1899 roku rezydują Siostry Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. 22 lutego 1931, skromna zakonnica, po latach kanonizowana przez papieża Jana Pawła II św. Faustyna, właśnie tutaj doznała najważniejszych objawień. Ujrzała bowiem Jezusa znanego nam z obrazu Jezusa Miłosiernego. Można więc powiedzieć, że właśnie w Płocku narodził się kult Bożego Miłosierdzia.

Gorąco zachęcam wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji tu zajrzeć o zaplanowanie sobie w któryś letni weekend wycieczki-pielgrzymki do Stołecznego Książęcego Miasta Płock. Naprawdę warto.

Bożena Ulewicz

2014-07-31

patrz – galeria
Diec. płocka. ?Kochajcie swoją wiarę?.2014-07-31_008

foto.: Andrzej Ulewicz