Diec. radomska. ŚWIĘTOKRZYSKIE NOCNE CZUWANIE.

15 września w czasie tygodniowych uroczystości odpustowych w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego członkowie Akcji Katolickiej z diecezji kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej mieli swoje nocne czuwanie.

Jak co roku rozpoczęło się u podnóża świętokrzyskiego sanktuarium przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej. Licznie przybyłych członków i sympatyków Akcji Katolickiej przywitał Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej w diecezji sandomierskiej ks. Artur Barański wraz z o. Dariuszem Malajką rektorem świętokrzyskiej bazyliki. Po złożeniu kwiatów przy pomniku poległych na wschodzie obrońców narodu polskiego pątnicy wyruszyli w Drogę Krzyżową, którą w tym roku prowadzili członkowie Akcji Katolickiej z diecezji kieleckiej.

Rozważając stacje Drogi Krzyżowej kolejny raz mogliśmy uczestniczyć w ostatnich chwilach życia Jezusa. Swoją modlitwą, wiarą i może dla niejednej osoby trudem wędrówki byliśmy blisko. Jak Maryja  czuwaliśmy przy Nim do końca…

Przed rozpoczęciem Mszy Św. mogliśmy skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Uroczysta Eucharystia rozpoczęła się o godzinie 23. Przewodniczył nasz ksiądz biskup Henryk Tomasik. Mszę Św. koncelebrowało blisko trzydziestu księży, a wśród nich nasi Diecezjalni Asystenci ks. Andrzej Jędrzejewski oraz ks. Grzegorz Wójcik. Oprawa liturgiczna należała do naszej diecezji. Mszę Św. swoim śpiewem ubogacili członkowie parafialnego chóru pod przewodnictwem siostry Alwerii z parafii Św. Barbary w Pionkach.

W tym szczególnym miejscu, przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego ksiądz biskup Henryk mówił nam o wielkiej wartości, o wielkim znaczeniu Krzyża. Prosił, abyśmy wykonując znak krzyża mieli świadomość, że to naprawdę znak naszego zbawienia.

Na zakończenie Eucharystii ks. biskup pobłogosławił wszystkich zgromadzonych relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Aby jeszcze mocniej pogłębić swoją wiarę i oddać cześć ucałowaliśmy Święte Relikwie. Następnie rozpoczęła się nocna adoracja prowadzona przez diecezję sandomierską.

W tym roku z naszej diecezji w Świętokrzyskim Nocnym Czuwaniu wzięło udział około dwustu pięćdziesięciu członków, przyjaciół i sympatyków Akcji Katolickiej. Jest to wspaniała noc, może nieprzespana, ale jakże owocna. Już teraz „tak na gorąco” zachęcajmy naszych przyjaciół i znajomych, abyśmy w przyszłym roku jeszcze liczniej, w tą szczególną noc byli na Świętym Krzyżu. Ojcowie Oblaci zapraszają nas do udziału w uroczystościach odpustowych ku czci podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego więc bądźmy z nimi. Pokażmy, że „wielkich dzieł Boga nie zapominamy !”.

Beata Pawelec – POAK przy parafii Św. Stefana w Radomiu

2017-09-20

patrz – galeria