Diec. sandomierska. 20 ? lat Akcji Katolickiej we Włostowie.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej   30 lipca 2017 roku  obchodził  bardzo szczególny jubileusz 20 rocznicy powstania Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej  przy parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela we Włostowie.  Uroczysta Eucharystia została odprawiona przez  bp Edwarda Frankowskiego w asyście założyciela POAK w naszej parafii  ks. Prałata Jerzego Siarę,  ks. Artura Barańskiego ? Diecezjalnego Asystenta AK,   jak również opiekuna POAK przy parafii w Gierczycach ks. Waldemara Winnickiego oraz ks. proboszcza włostowskiej parafii  ks. Pawła Golińskiego. Homilię nawiązującą do dziejów AK oraz czekających ją zadań wygłosił bp. Edward Frankowski. Przypomniał początki powstawania oddziałów i współpracę z ks. Prałatem Jerzym Siarą, podziękował wszystkim za współpracę; asystentom, członkom oraz przybyłym przedstawicielom Zarządu DIAK z prezesem Andrzejem Darowskim.

Historia Akcji Katolickiej sięga roku 1922, kiedy to Papież Pius XI przedstawiając główne założenia w encyklice :Ubi arcano?, a w roku 1928 powołał Akcję Katolicką.

Historia AK w Polsce datuje się na 1930 roku, o od tego czasu stała sie ruchem skupiającym elity inteligencji katolickiej. Patronem AK w Polsce został wybrany św. Wojciech, jako święto patronalne wyznaczono uroczystość Chrystusa Króla. W Polsce po 1945 została zakazana działalność AK,  dopiero Papież Jan Paweł II reaktywował AK w Polsce. Do przybyłych biskupów do Watykanu z wizytą Ad lmina Apostolorum powiedział ? W kościele wybiła dzisiaj godzina laikatu (…). Niezastąpionym środkiem formacji świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która niegdyś w Polsce była tak żywa  i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc by na nowo ożyła?.

Wielkim propagatorem AK w naszej diecezji był obecny na mszy św. bp. Edward Frankowski, który po erygowaniu w naszej diecezji AK przez bp. Wacława Świeżawskiego rozpoczął organizowanie POAK w parafiach nie szczędząc czasu,  odwiedzał parafie i spotykał się z ludźmi przedstawiając im zakres działania opartą na Piśmie świętym, nauczaniu kościoła, wskazaniach Ojca Świętego i  Konferencji Episkopatu Polski.

Druga część spotkania   miała miejsce w domu Akcji Krolickiej. Rozpoczęło się wspólną modlitwą i uroczystym powitaniem gdzie po posiłku mogliśmy wrócić do wspomnień oraz nakreślić nowe zadania stojące przed AK w naszej diecezji.  Gościem naszego spotkania był przedstawiciel Gminy Lipnik Artur Lis, wielki znawca naszego patrona Bł. Wincentego Kadłubka, który od października 2012 roku jest Patronem Akcji Katolickiej w Diecezji Sandomierskiej. Wspólna modlitwa, która poprowadził bp. Frankowski zakończyła spotkanie. Pamiętano też o zmarłych członkach AK w ich intencji została odprawiona msza św. i zapalone znicze.

Barbara Brzeska

patrz – galeria

2017-08-28