Diec. sandomierska. Międzydiecezjalne nocne czuwanie Akcji Katolickiej na Świętym Krzyżu

W piątek 15 września w Sanktuarium Świętego Krzyża odbyło się coroczne międzydiecezjalne nocne czuwanie Akcji Katolickiej. Wzięli w nim udział członkowie z diecezji: sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej.

O godzinie 20.00 u podnóża Świętej Góry, przy pomniku Trzech Krzyży przypominającym ?Golgotę wschodu? zebranych pielgrzymów powitali Ojcowie Oblaci – kustosze Relikwii Świętego Krzyża. Następnie diecezjalny asystent Akcji Katolickiej z Sandomierza w słowie wprowadzającym powitał zebranych członków Akcji Katolickiej i sympatyków tego stowarzyszenia.

Główna intencja tego nocnego czuwania przy Relikwiach Krzyża Świętego była modlitwa o pokój na świecie, o nowe i liczne powołania kapłańskie zakonne i misyjne a także modlitwa o dobre przygotowanie i przeżycie roku jubileuszowego 200 ? lecia istnienia diecezji sandomierskiej, które rozpocznie się 8 października uroczystością w Sandomierzu. Przy pomniku Trzech Krzyży odśpiewano Apel Jasnogórski, a modlitwę różańcową pielgrzymi ofiarowali też w intencji pomordowanych za Ojczyznę. Przedstawiciele Zarządu DIAK Sandomierz złożyli pod pomnikiem kwiaty i wieńce.  Następnie przedstawiciele Akcji Katolickiej diecezji kieleckiej, w oprawie muzycznej chóru AK z Bielin, poprowadzili Drogę Krzyżową, aż do samego Sanktuarium Krzyża Świętego.

O godzinie 23.00 po nabożeństwie pokutnym i adoracji Najświętszego Sakramentu, Mszę św. wraz z diecezjalnymi i parafialnymi asystentami Akcji Katolickiej sprawował i homilię wygłosił ks. biskup Henryk Tomasik. Oprawą Eucharystii w tym roku zajęła się Akcja Katolicka z Radomia. Ks. Biskup w homilii zwrócił szczególną uwagę na ważność dostrzegania krzyża w naszym życiu. Eucharystię ubogacił swym śpiewem chór z parafii w Pionkach.

Po Mszy św. i adoracji Relikwii Krzyża Świętego członkowie sandomierskiego DIAK rozpoczęli modlitewne czuwanie, które potrwało do drugiej w nocy. W tym roku na czuwanie przybyło około tysiąca członków i sympatyków Akcji Katolickiej.

2017.09.18

patrz – galeria