Diec. sandomierska. Pamięć o założycielu Akcji Katolickiej.

W niedzielne popołudnie 6 września członkowie POAK przy parafii Narodzenia św. J. Chrzciciela we Włostowie, wraz ze swoim asystentem parafialnym ks. proboszczem Pawłem Golińskim spotkali się przy postumencie papieskim Piusa XI. Jest on usytuowanym przy drodze Sandomierz ? Opatów, postawionym na pamiątkę pobytu Achillesa Ratii w parafii Włostów.

To spotkanie modlitewne miało na celu uczczenie pamięci Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, późniejszego papieża Piusa XI. To właśnie ten Papież 29 czerwca 1931 roku wydał Encyklikę Non Abbiamo Bisogno powołująca stowarzyszenie ludzi świeckich – Akcję Katolicką. Warto wspomnieć, że obeliskiem z pamiątkową tablicą informującą o wizycie we Włostowie w 1918 r. Achillesa Ratti opiekują się członkowie AK miejscowej parafii, a spotkania modlitewne przy obelisku organizowane są dwa razy w roku – 29 czerwca na pamiątkę wspomnianej Encykliki i 8 września w dniu Jego wizyty w parafii.

Barbara Brzeska

kliknij – powiększ

Diec. sandomierska. Pamięć o założycielu Akcji Katolickiej._01  Diec. sandomierska. Pamięć o założycielu Akcji Katolickiej._02

2015-09-10