Diec. sandomierska. Włostów pamięta o założycielu Akcji Katolickiej.

W uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła członkowie włostowskiego oddziału Akcji Katolickiej spotkali się na wspólnej modlitwie przy obelisku upamiętniającym wizytę Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Achillesa Ratti we Włostowie w 1918 roku.

Spotkanie to rozpoczęło się ukazaniem sylwetki Achillesa Ratti, który w 1922 został wybrany na papieża i przyjął imię Piusa XI. To właśnie ten Papież 29 czerwca 1931 roku wydał Encyklikę Non Abbiamo Bisogno powołująca stowarzyszenie ludzi świeckich – Akcję Katolicką. Dlatego na pamiątkę tej ważnej dla AK daty, członkowie POAK modlitwą przy obelisku, ogarnęli obecnego Papieża Franciszka, naszych Biskupów, a także wszystkich członków zrzeszonych w Diecezjalnym Instytucie Akcji Katolickiej.

Warto wspomnieć, że obeliskiem z pamiątkową tablicą informującą o wizycie we Włostowie w 1918 r. Achillesa Ratti opiekują się członkowie AK miejscowej parafii, a spotkania modlitewne przy obelisku organizowane są dwa razy w roku – 29 czerwca na pamiątkę wspomnianej Encykliki i 8 września w dniu Jego wizyty w parafii.

Ks. Artur Barański

powiększ – kliknij
wlostow2014.Ratti

2014-07-01