Diec. sandomierska. Zwyczaje weselne na ziemi świętokrzyskiej.

Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej ?Nasz Włostów? działające przy Akcji Katolickiej Diecezji Sandomierskiej przez kilka miesięcy realizowało projekt zatytułowany – ?Zwyczaje weselne na ziemi świętokrzyskiej?.

Projekt ten współfinansowany był przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, a celem jego było odtworzenie zwyczajów i tradycji weselnych naszego rejonu, które przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Na podstawie zebranych materiałów (opowieści o ucztach weselnych, przyśpiewek, rymowanek) został opracowany scenariusz takiego wesela, który rozpoczynał się od wizyty narzeczonego u swoich przyszłych swatów w domu rodzinnym panny młodej, aż po weselne ?oczepiny?. W trakcie realizacji projektu zostały zebrane przedmioty użytku domowego już dziś nieużywane w gospodarstwach domowych, które w przyszłości posłużą, jako eksponaty do powstającej we Włostowie Izby Regionalnej.

Na podstawie tego scenariusza zostało przygotowane przedstawienie teatralne, w którym brała udział młodzież spotykająca się w świetlicy stowarzyszenia we Włostowie. A światło dzienne przedstawienie to ujrzało 25 maja 2014 roku w Gminnym Ośrodku Kultury we Włostowie. Spotkanie to zgromadziło wielu mieszkańców oraz zaproszonych gości, a szczególnymi adresatami były wszystkie mamy. Oprawę muzyczną, czyli przyśpiewki weselne, oraz scenografię przygotował partner projektu – Gminny Ośrodek Kultury we Włostowie. Na podstawie zebranych dawnych kucharskich przepisów zostało przygotowane również pieczywo obrzędowe, którego na zakończenie spotkania mógł posmakować każdy z gości.

Ks. Artur Barański

2014-05-28

kliknij zdjęcie, aby powiększyć
001wesele.0528 002wesele.0528