Diec. Tarnowska. 6 X przeszedł ulicami Nowego Sącza XI Marsz dla Życia i Rodziny.

6 października 2019 r. przeszedł ulicami Nowego Sącza XI Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny. Ta manifestacja wiary Kościoła Tarnowskiego połączona była  z procesją różańcową, która tradycyjnie odbywa się w Nowym Sączu w pierwszą niedzielę października. Trasa Marszu wiodła sądeckimi ulicami z bazyliki św. Małgorzaty – Sanktuarium Przemienienia Pańskiego do kościoła Matki Bożej Niepokalanej – Sanktuarium Św. Rity.

Msza św. rozpoczynająca Marsz została odprawiona w bazylice św. Małgorzaty ? Sanktuarium Przemienienia Pańskiego pod przewodnictwem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża. W homilii Pasterz diecezji apelował do wiernych, by w swoich środowiskach byli misjonarzami życia, małżeństwa i rodziny. ? Misje są tutaj i trzeba je odważnie podjąć dla dobra przyszłych pokoleń ? mówił biskup, zapraszając do włączania się w działalność stowarzyszeń już istniejących i poszukiwań innych form duszpasterstwa służącego rodzinie.

Nawiązując do tzw. Marszu Równości, którego przemarsz miał odbyć się w tym samym dniu, bp Jeż powiedział, że ideologia gender, którą podpierają się współczesne ruchy i środowiska walczące z małżeństwem, rodziną i życiem, wcześniej czy później sama się skompromituje. Naszym zadaniem jest, aby ludziom poranionym przez nią pomóc w odnalezieniu właściwej koncepcji człowieka i świata oraz sensu życia, który ostatecznie jest w Bogu. Kaznodzieja dodał, że chrześcijaństwo nie prowadzi z nikim wojny, ale każdego człowieka chce przyprowadzić do Boga, wydostać z otchłani zła i grzechu, ukazać drogę do pełni życia na miarę Bożego planu.

W nowosądeckim Marszu dla Życia i Rodziny wzięło udział ok. 11 tys. diecezjan. Mimo niesprzyjającej pogody maszerowały całe rodziny ? od najmłodszych, śpiących w wózkach czy na ramionach rodziców do najstarszych, z trudem, ale wytrwale  pokonujących dystans dzielący oba sanktuaria. Wśród uczestników wyróżniali się członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej – stowarzyszenia, które jako jedyne wystawiło poczet sztandarowy. Przedstawiciele AK DT, w tym członkowie Zarządu,  przyjechali z różnych stron diecezji, m.in. z Barcic, Gołkowic, Krynicy, Limanowej, Muszyny, Starego Sącza, Szczawnicy, Szczepanowic.

Marsz zakończył się w Sanktuarium Św. Rity błogosławieństwem bp Andrzeja Jeża, Pasterza diecezji tarnowskiej. Uczestnicy wysłuchali jeszcze koncertu młodzieżowych grup i zostali poczęstowani ciepłym posiłkiem.

Warto nadmienić, iż Akcja Katolicka parafii Matki Bożej Niepokalanej, dokąd dotarł Marsz, była inicjatorem całodobowej krucjaty różańcowej, poprzedzającej dwa ważne wydarzenia o wymiarze diecezjalnym. Oba odbywały się na terenie parafii: młodzieżowe spotkanie ?Synaj?, gromadzące ponad 4 tys. uczestników oraz wielotysięczny Marsz dla Życia i Rodziny. 4 i 5 października grupy duszpasterskie i liturgiczne wraz ze swoimi opiekunami trwały na nieustannej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem w intencji Kościoła, obrony katolickiej wiary, Ojczyzny, rodziny, dzieci i młodzieży.

http://www.ak.diecezja.tarnow.pl/?p=7965

Bożena Kwitowska

2019-10-08

patrz – galeria:

https://photos.google.com/album/AF1QipPxakNWZw8JbrmJpwui_SQYRxVyLZlGS8pSjYDZ

https://www.youtube.com/watch?v=qDh-tkcQb00&fbclid=IwAR09Jm35CXcD9tCO1ZiyjcLeYmKFpbjFrmGQA55JDG5BmKgOfv937mA0qGs

https://www.flickr.com/photos/diecezjatarnow/albums/72157711220234526?fbclid=IwAR0133sOpDl7zgHZzRurSTNE_nUX56dWuxJqUnTKCDz6QBJty7tu7vKa2D8

https://tarnow.gosc.pl/doc/5901657.Nowy-Sacz-Marsz-misjonarzy-zycia-i-rodziny?fbclid=IwAR2SCtfNuCifCH6-yd1OEyTZ_7XKjRzrRMvsZqfIHXjGoD56QzK49a8sT3w