Diec. tarnowska. Diecezjalne kolędowanie dla misji w Brzesku.

W sobotę 14 stycznia 2017 r. parafia Miłosierdzia Bożego gościła uczestników XIX Diecezjalnego Spotkania Kolędników Misyjnych. Co roku grupki dzieci uroczyście rozesłane w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia odwiedzają z kolędą nasze domy, zebrane fundusze przeznaczając na pomoc rówieśnikom w krajach misyjnych, a raz w roku spotykają się w jednym wybranym miejscu.

Już od ok. godziny 9 rano pod brzeski kościół Miłosierdzia Bożego przybywały różnymi środkami lokomocji niezwykle barwne grupy  kolędników misyjnych w strojach kolędniczych, każda z charakterystyczną gwiazdą, bez której prawdziwy kolędnik obejść się nie może. Prawie 1500 dzieci i młodzieży wraz z opiekunami świeckimi, księżmi katechetami lub siostrami zakonnymi, czasem nawet w towarzystwie rodziców, babć, przyjechało z kilkudziesięciu parafii z całej diecezji tarnowskiej do Brzeska, by w tym roku tutaj uczestniczyć we wspólnej Eucharystii pod przewodnictwem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Te setki osób, to część z prawie dwudziestodwutysięcznej ?armii dzieci, które przemieniły bożonarodzeniową radość w konkretne dzieła miłosierdzia? – jak określił małych pomocników misjonarzy Biskup Tarnowski. Na początku kazania bp Andrzej Jeż określił dwa cele misyjnego kolędowania dzieci: rozwijanie świadomości misyjnej i konkretna pomoc misjom. Podkreślił również, dziękując gorąco wszystkim zaangażowanym w to dzieło, że dar dobrego, wrażliwego serca jest najpiękniejszym darem dla nowonarodzonego Jezusa. Przed błogosławieństwem na dalszą drogę ? W imię Chrystusa? ksiądz biskup poinformował zebranych o odznaczeniu przez pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski pani Ewy Gawin ? misjonarki świeckiej, od 28 lat  pracującej w Afryce, w Kamerunie, gdzie obecnie powstaje szkoła. Bp Andrzej jeż wręczył również szereg nagród w konkursach organizowanych przez Wydział Misyjny, z których jeden, na najładniejsze stroje kolędnicze pt. ?Spieszmy do Betlejem?, został rozstrzygnięty po prezentacji w jednej z sal w naszym Domu Parafialnym.

Grupa kolędnicza z parafii Miłosierdzia Bożego, przygotowywana co roku przez s. Elżbietę, zakolędowała księdzu Biskupowi przed Mszą św., a Ziarenka Nadziei swoim żywiołowym śpiewem ubarwiały całe spotkanie. Ich radość i energia porywała wszystkich do wspólnego chwalenia Jezusa. Ziarenka włączyły się również w oprawę liturgiczną Eucharystii i kiedy m.in.  po Komunii św. zaintonowały dziękczynne uwielbienie, a kolejne grupy dzieci dołączały się do śpiewu, trudno było oprzeć się wzruszeniu. To było autentyczne, szczere dziecięce uwielbienie i dało się poczuć, że ?Jezus jest tu??

W czasie animacji misyjnej o swojej pracy opowiadali misjonarze ? p. Ewa Gawin o szkole dla niepełnosprawnych dzieci w Kamerunie, ks. Mieczysław Pająk o szpitalu Bagandou w RŚA oraz ks. Piotr Kluza ? o misjach w Kazachstanie.

? Jest radośnie, kolorowo, cudownie, nie wiedziałam, że aż tak pięknie wyglądają takie spotkania ? dzielili się na gorąco dorośli towarzyszący dzieciom w spotkaniu. A mali kolędnicy, chociaż często zmęczeni daleką drogą, na pytanie czy za rok będą kolędować i wezmą udział w kolejnym spotkaniu, bez wahania odpowiadali  – taaak !   – Podoba nam się w Brzesku, jest sympatycznie ? dodawali.

Uczestnicy spotkania pokrzepili się nieco drożdżówkami i rozgrzali herbatą ugoszczeni w Szkole Podstawowej nr 2, do której przeszli barwnym pochodem o godz. 11.00. zaś grupy prezentujące stroje kolędnicze w ramach konkursu ?Spieszmy do Betlejem? skorzystały z gościny w pomieszczeniach Domu Parafialnego.

W to wielkie przedsięwzięcie, które po raz pierwszy odbyło się w Brzesku,  w jego organizację, bezpieczny a zarazem atrakcyjny przebieg, we współpracy z Wydziałem Misyjnym z Tarnowa zaangażowały się różne grupy i stowarzyszenia z parafii Miłosierdzia Bożego. Nad całością czuwał Parafialny Oddział Akcji Katolickiej z Asystentem dekanalnym ? ks. Wojciechem Wernerem, o bezpieczeństwo i porządek dbali doświadczeni, niezawodni wolontariusze ŚDM jako Grupa Miłosiernych z ks. Przemysławem Podobińskim, w oprawie aktywnie uczestniczyły Ziarenka Nadziei z opiekunami. Ponadto wielką pomocą wsparli parafię Dyrekcja i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 2 oraz młodzież ze szkolnego oddziału Caritas z ZSPG nr 1 w Brzesku, osoby z Kręgów Rodzin Domowego Kościoła i Odnowy w Duchu Świętym oraz  panie z kawiarenki parafialnej. Całość wydarzenia utrwalili na zdjęciach panowie Marek Kotfis i Bogusław Hajduk.

Małgorzata Toboła
POAK par. p.w. Miłosierdzia Bożego w Brzesku

Galerie zdjęć (kliknij):

inne zdjęcia:

Marek Kotfis: https://goo.gl/photos/GW3p5ff7NeP187xQ7
Bogusław Hajduk: https://www.facebook.com/informatorbrzeski/photos/?tab=album&album_id=1269791933067712
Małgorzata Toboła: https://goo.gl/photos/N1q6h8tFf4V8XsWu5

2017-01-17