Diec. tarnowska. MISTERIUM ?TAJEMNICA EUCHARYSTII? w nowosądeckim kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej.

W śnieżną sobotę 15 grudnia 2018 r. parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu gościła członków GRUPY25+ z Brzeska, którzy zaprezentowali niezwykły spektakl   – ?Tajemnicę Eucharystii?. Ta inscenizacja, oparta na mistycznej wizji współcześnie żyjącej boliwijskiej stygmatyczki Cataliny Rivas, przybliża rozumienie największego cudu ? celebrację Mszy świętej.

GRUPA25+ działająca przy parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku została założona w październiku 2014 roku z inicjatywy rodziców z Przedszkola Parafialnego z Oddziałami Integracyjnymi im. Św. S. Faustyny przez panią Ewę Łupińską ?  Toroń i księdza proboszcza Wojciecha Wernera, duchowego opiekuna grupy. Grupa teatralna składająca się z ludzi w różnym wieku, których łączą wspólne pasje i patrzenie na świat, dała się  już poznać nie tylko lokalnej społeczności, ale dzieląc się swoimi zdolnościami i duchem ewangelizacyjnym, o wiele szerszemu audytorium.

Od listopada 2015 roku GRUPA 25+ prezentuje spektakl oparty na uznanych przez Kościół eucharystycznych wizjach boliwijskiej mistyczki Cataliny Rivas. ?Tajemnica Eucharystii? to misterium pantomimiczne, ukazujące przy pomocy ruchu scenicznego, światła i dźwięku poszczególne etapy Mszy świętej, nie tylko te widoczne dla oka ludzkiego w czasie jej sprawowania, ale i te dziejące się  równolegle, w świecie niewidzialnym, dostępnym tu na ziemi tylko mistykom. GRUPA25+ już wiele razy pokazała tę inscenizowaną wizję Eucharystii, proponując widzom ? jak to określił ksiądz Wojciech ? wspólne przeżywanie wielkiej tajemnicy, jaką jest Msza święta. Premiera odbyła się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku 22 listopada 2015 r. w święto Chrystusa Króla; w nowosądeckiej świątyni ta sztuka ewangelizacyjna została zaprezentowana po raz osiemnasty.

Jak podkreślają zgodnie prowadząca grupę reżyser Ewa Łupińska ? Toroń  i pomysłodawca ks. Wojciech Werner, projekt ten jest formą ewangelizacji. ?To wielka radość dzielić się swoją wiarą, Chrystusem, przeżywaniem Eucharystii. Taki był zamysł, aby  ewangelizować, dzieląc się swoimi zdolnościami, dlatego chętnie odpowiadamy na zaproszenia poszczególnych parafii, księży proboszczów czy liderów  świeckich?  ? mówią. Do naszej parafii przyjechali na zaproszenie ks. proboszcza Czesława Paszyńskiego, z inicjatywy Akcji Katolickiej, przy współudziale Caritasu.

Wzruszeni widzowie ? nie tylko sądeczanie, ale także wierni przybyli specjalnie na to wydarzenie z innych miejscowości, m.in. Limanowej, Starego Sącza, Królowej Górnej czy Gołkowic, podkreślali, iż było to wielkie duchowe przeżycie, pozwalające inaczej, głębiej przeżywać Mszę świętą. Mimo, że inscenizacja trwała przeszło godzinę,  panowało nabożne skupienie i niezwykła cisza. Najważniejsze jest, jak wyraził nadzieję słowami Jezusa z objawienia Cataliny ksiądz Wojciech Werner, że od tej pory dla każdego z nas już ?nigdy więcej Msza święta nie będzie taka jak wcześniej?.

Składamy serdeczne podziękowania członkom GRUPY25+ za wyjątkowe świadectwo – wystawienie misterium ?Tajemnica Eucharystii? w naszym kościele parafialnym. Misja ewangelizacyjna, którą z godnym podziwu artyzmem realizują członkowie zespołu wraz z ks. Wojciechem Wernerem, zasługuje na najwyższe uznanie. Życzymy Bożego błogosławieństwa i obfitości darów Ducha Św. w kontynuowaniu tego szczególnego charyzmatu!

Bożena Kwitowska

2019-01-01