Diec. tarnowska. Poświęcenie Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. Zakopane, 6 czerwca 2017 r.

W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach miała miejsce podniosła uroczystość. Podczas mszy św. odprawionej w tej ?polskiej Fatimie? biskupi polscy wraz z licznie zgromadzonymi wiernymi ponowili Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce i Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi.

Osobiste nawracanie się, obrona związku małżeńskiego ustanowionego przez Boga, ochrona życia poczętego, wierność Chrystusowi osób konsekrowanych, świadectwo życia, by pomóc innym powrócić do Kościoła, dbanie o realizację woli Bożej w życiu rodzinnym, społecznym i narodowym ? to obietnice złożone w Akcie Zawierzenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi.

Tekst Aktu: http://episkopat.pl/biskupi-ponowili-akt-poswiecenia-kosciola-w-polsce-niepokalanemu-sercu-maryi/

Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a Słowo Boże wygłosił bp  Virgílio do Nascimento Antunes – biskup diecezji Coimbra z Portugalii (były rektor sanktuarium w Fatimie).

Orędzie fatimskie to krzyk nadziei i morze światła w tym naszym świecie – mówił hierarcha. Jego zdaniem Objawienia Matki Bożej w Fatimie, odczytane przez Kościół jako smuga światła, która oświetla ciemności świata, to wołanie nieba do ludzkości, aby nie opuszczała Domu Ojca!  To również wyraz matczynej troski Maryi, która wskazuje na swego Syna: ?Fatima ? przypomniał 13 maja w swej homilii papież Franciszek, jest przede wszystkim tym płaszczem Światła, który nas okrywa, tutaj – tak samo jak w każdym innym miejscu na Ziemi – kiedy uciekamy się pod opiekę Najświętszej Matki, aby ją prosić tak, jak śpiewamy w Antyfonie Salve Regina: ?Okaż nam Jezusa? – mówił biskup z Portugalii.

Kaznodzieja zauważył, że Fatima nie jest orędziem tragedii; jest orędziem nadziei! Jest krzykiem, który chce poruszyć sumienia i serca ludzi! Jest jak morze światła, które przerywa ciemności kultury grzechu i śmierci próbujące zdominować nasz świat. Inaczej mówiąc, przesłanie z Fatimy jest uroczystą afirmacją obecności Boga pośród wszystkich prób negowania Jego obecności. To przypomnienie, że Bóg nie odwraca się od nas nigdy. Wręcz przeciwnie: puka do serca świata i upomina się o każde ze swoich dzieci – podkreślił hierarcha.

Życzę aby każdy z was, na wzór św. Jana Pawła II, mógł dzisiaj poprzez ten Akt poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi, powiedzieć z wiarą, nadzieją i miłością: Totus tuus, Maria! (?) Życzę, by cały naród polski mógł dziś powtórzyć z synowskim zawierzeniem: cały Twój jestem, Maryjo! Strzeż nas i chroń Maryjo! Wstawiaj się do Miłosiernego Boga za nami i za wszystkimi ludami ziemi, tej ziemi. Amen! – zakończył biskup z Coimbry.

Wśród uczestników liturgii był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką, Premier Beata Szydło z wieloma ministrami, parlamentarzyści i władze samorządowe.

Akcję Katolicką Diecezji Tarnowskiej reprezentowali: Bożena Kwitowska, Wacław Prażuch, Aneta i Robert Rybakowie.

Bożena Kwitowska

2017-06-09

patrz – galeria

20170606_174534