Diec. tarnowska. Promocja albumu w Tarnowie.

17 maja 2018 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie odbyła się promocja albumu Ziemia Świętych i Błogosławionych. Relikwie i relikwiarze Diecezji Tarnowskiej autorstwa ks. dra Jana Bartoszka – Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej i fotografa Kamila Bańkowskiego. Promocja albumu była połączona z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

W spotkaniu uczestniczyli: pasterz Diecezji Tarnowskiej bp Andrzej Jeż, abp Henryk Nowacki, abp Edward Nowak, bp Stanisław Salaterski, bp Leszek Leszkiewicz, Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej ks. Jan Bartoszek, prof. Jan Żaryn, księża, klerycy, siostry zakonne i świeccy diecezjanie, a wśród nich członkowie Akcji Katolickiej wraz z Prezesem Robertem Rybakiem. W uroczystości brała również udział wicepremier rządu Beata Szydło, senatorzy, posłowie naszego parlamentu, prezydenci miast, starostowie, burmistrzowie i wójtowie z terenu diecezji tarnowskiej.

Słowa powitania skierował do zebranych bp Andrzej Jeż, który powiedział m.in.: ?Im głębiej przeżywa się wspólnotę jako naród, tym głębsza rodzi się odpowiedzialność za budowanie wspólnego domu?. O inicjatywach rządowych związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości oraz polityce społecznej państwa mówiła z kolei Beata Szydło: ?Polska podzielona przez trzech zaborców zachowała swoją tożsamość dzięki konkretnym osobom, rodzinom i instytucjom, do których należy Kościół. Wolna Polska rodziła się w polskich rodzinach. Rodzina to jest nasza tradycja, nasza teraźniejszość i nasza przyszłość. To rodzina powinna być najcenniejszą inicjatywą, którą polskie państwo realizuje?.

Rola Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości to temat wykładu, który wygłosił prof. Jan Żaryn: ?Kościół był, jest i będzie obecny w życiu publicznym. Kościół i katolicyzm to jedność?. O świętych i błogosławionych ogłoszonych przez św. Jana Pawła II mówił natomiast abp Edward Nowak, emerytowany sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. ?Kto to jest święty? Kim jest święty? Święty jest uśmiechem Boga, przedłużeniem, uwidocznieniem na ziemi miłości Boga. On sam żyje miłością Boga, tą miłością promieniuje, tę miłość świadczy w codziennym życiu? ? stwierdził abp Nowak.

Publikację przedstawił zebranym sam autor ks. dr Jan Bartoszek. ?W kontekście 100. rocznicy niepodległości zrodził się pomysł, aby na przykładzie świętych i błogosławionych, zwłaszcza z okresu zaborów, pokazać rolę Kościoła w zmaganiach o niepodległość. Tytuł albumu nawiązuje do słów św. Jana Pawła II, które przypomniał papież Benedykt XVI z okazji 225-lecia istnienia Diecezji Tarnowskiej: ?Diecezja Tarnowska jest ziemią świętych i błogosławionych?. Nasza diecezja jest nie tylko ziemią, która rodzi świętych i błogosławionych, ale również terenem, na którym święci i błogosławieni odbierają poprzez relikwie należną im cześć. Album zawiera fotografie niektórych relikwiarzy wraz z podaniem miejsc kultu. Jest hołdem złożonym wielu pięknym postaciom, które, choć na co dzień pomijane milczeniem, są godne ukazania, bo bez ich duchowego, społecznego i patriotycznego zaangażowania nie byłoby wolnej, odrodzonej Polski. Jest on również upamiętnieniem przeżywanego jubileuszu w wymiarze diecezjalnym? ? mówił ks. Jan.

                                                                Anna Jakubowska ? Sekretarz DIAK

patrz – galeria