Diec. tarnowska. SPEKTAKL CHARYTATYWNY – dla Jędrka.

?Nie ułożyłem sobie żadnej przemowy, ale przygotowałem piosenkę i zwyczajne słowo dziękuję, dziękuję z całego serca? ? powiedział Jędrek Rosa do publiczności wypełniającej szczelnie salę Regionalnego Centrum Kulturalno – Bibliotecznego w Brzesku w niedzielne popołudnie 11 czerwca br. Brzeszczanie, a wśród nich m.in. ksiądz Prałat Józef Mularz, burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, poseł Edward Czesak przyszli tutaj, aby obejrzeć spektakl charytatywny – komedię ?Dom otwarty, czyli o dylematach dorosłych dla dorosłych? wg M. Bałuckiego, przygotowany i wystawiony przez miłośników teatru znanych widzom jako GRUPA25+. Grupa ta działa w parafii Miłosierdzia Bożego już trzeci rok pod egidą Akcji Katolickiej i z aktywnym udziałem prezesa Parafialnego Oddziału AK – Krzysztofa Mariankowskiego. Opiekuje się nią duchowo nasz Asystent ks. Wojciech Werner, a lideruje jej i reżyseruje spektakle Ewa Łupińska -Toroń. Wszystkim osobom  – organizatorom i widzom dziękował główny bohater wieczoru, przepięknie wykonując polską wersję utworu ?Oceans?. Jędrek urodził się bez nóg i rąk, dlatego słowa z wyśpiewanego dzisiaj przez niego utworu ?Duchu Święty ?. dokądkolwiek mnie powołasz, zabierz dalej niż nogi mogą zanieść, będę wierzyć coraz mocniej w obecności mego Zbawcy ?? zabrzmiały szczególnie ?. Obdarzony wieloma zdolnościami i talentami m.in. wokalnym, aktorskim, Jędrek dzielił się nimi i rozwijał je w parafialnej grupie teatralnej GT,  obecnie śpiewa w scholi młodzieżowej Sursum Corda oraz chórze parafialnym Gaudium. Uczestniczył i zdobywał nagrody w konkursach piosenki religijnej ?O muszlę św. Jakuba? w sąsiedniej parafii. Widujemy go często przy ołtarzu, gdy swoim głosem służy na chwałę Bożą w śpiewie liturgicznym na niedzielnych mszach św. o 19.30 dla młodzieży oraz przy innych okazjach. To tylko niektóre przykłady działań, w jakie włącza się, zmagając się z barierami fizycznymi, dzisiaj już dorosły Jędrek, student krakowskiej AGH. Ma wiele zainteresowań i marzeń, jeździ konno, pływa. Nie tak dawno mogliśmy go zobaczyć i lepiej poznać w jednym z odcinków programu telewizyjnego ?Przyjaciel do zadań specjalnych? wyprodukowanego przez TVP 1. Program pokazuje życie ludzi starszych i niepełnosprawnych, którego bohaterowie udowadniają, że mimo przeszkód można realizować marzenia i cele, stając się wzorem do naśladowania. W spełnianiu tych wszystkich planów, Jędrek potrzebuje także trochę wsparcia z zewnątrz, stąd pomysł przyjaciół z GRUPY25+  na przedstawienie charytatywne, w którym jedną z głównych ról gra jego tato Wojciech. To już kolejna rola w kolejnym spektaklu, ojca, który podobnie jak syn obdarzony pięknym głosem, śpiewa również w chórze Gaudium.

Goście obecni na niedzielnym przedstawieniu złożyli dla młodego człowieka dar serca w wysokości 5 000 zł, a gorącym aplauzem i brawami wyrazili uznanie dla aktorów z GRUPY25+, która wystawioną komedią dostarczyła widzom wiele radości i fantastycznej zabawy.

Do tej pory GRUPA25+ przygotowała i zrealizowała dwa duże  projekty: przedstawienie teatralne ?Przed sklepem jubilera? wg Karola Wojtyły, misterium ewangelizacyjne ?Tajemnica Eucharystii? – oba wystawiane w Brzesku i poza nim, a teraz bawi ?Domem otwartym?. Włączyła się w projekt ?Baśniowa Noc w Bibliotece? przeprowadzony przez Miejską  i Powiatową Bibliotekę w Brzesku w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek spektaklem ?Świniopas?, jak również czytała dzieciom  w corocznym Wielkim Maratonie Czytania w Szkole Podstawowej nr 2 w naszym mieście.

Liderka i członkowie grupy postawili na różnorodność realizowanych form teatralnych i udowodnili, że w każdej z nich świetnie się odnajdują, dzieląc się z innymi radością z tego co robią, nic zatem dziwnego, że potem sypią się recenzje takie jak ta, pani Janiny: ?Jestem pod wielkim wrażeniem tego co Państwo robicie. Podziwiam profesjonalizm, pasję i to że chce się Wam chcieć !!! Takiej gry nie powstydziliby się zawodowi aktorzy. Wielka staranność o zachowanie klimatu epoki (na miarę możliwości) w tym aranżacja wnętrza, stroje, fryzury etc – to musi budzić szczery podziw, i wielkie, wielkie, szczere uznanie. Odgrzany i to jak M. Bałucki,  dzięki Wam ma się nieźle ze swoim ponadczasowym przesłaniem! Uwielbiam WAS!?

Małgorzata Toboła, POAK par. Miłosierdzia Bożego w Brzesku

2017-06-19

patrz – galeria

29a