Diec. tarnowska. VIII Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny, Limanowa 9.10.2016 r.

          W XVI Dniu Papieskim ulicami Limanowej przeszedł VIII Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny. O godzinie 12.00 w Bazylice limanowskiej rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa Wiesława Lechowicza. Warto przypomnieć, iż we wrześniu w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej uroczyście obchodzono 50 rocznicę koronacji figury Matki Bożej przez ówczesnego metropolitę krakowskiego arcybiskupa Karola Wojtyłę, który ? już jako papież Jan Paweł II, dokonał jej rekoronacji na krakowskich błoniach w czerwcu 1983 r.

W wygłoszonej homilii bp Lechowicz zauważył, iż  żyjemy w cywilizacji, w której liczy się jakość, a nie godność. ?Jeżeli ktoś jest niepotrzebny, z jego życia nie ma pożytku, to istnieje niebezpieczeństwo usuwania go z życia społecznego, spychania na margines, albo nawet wręcz pozbawienia życia. Czyż nie dzieje się tak z dziećmi, które są z wadami, które podczas badań prenatalnych okazują się być w stanie jakiekolwiek niedorozwoju fizycznego? Czy nie dzieje się tak z osobami chorymi, starszymi? ? pytał kaznodzieja i wskazywał, że  ?jako ludzie wierzący mamy głębszą motywację, aby bronić godności ludzkiego życia, aby nie sprowadzać życia tylko i wyłącznie do jakości?.

Brak szacunku dla życia i dla człowieka zaczyna się od usunięcia Boga z horyzontu życia, myślenia i działania. Bp Wiesław Lechowicz stwierdził, że dziś podstawowym jest grzech przeciwko Bogu ? Stwórcy. ?Człowiek powiela zachowania Adama i Ewy, chce dorównać Bogu, chce mieć władzę nad życiem ludzkim. To jest grzech współczesnego człowieka. To jest błąd wielu współczesnych obrońców prawa do aborcji i eutanazji. Nie uznają Boga, a siebie chcą traktować jako tych, którzy mają prawo decydować o życiu? – mówił.

Hierarcha zachęcał wiernych do świadczenia miłosierdzia modlitwą, słowem i czynem. Podpowiadał, iż może to być modlitwa w intencji dzieci nienarodzonych, matek oczekujących potomstwa czy też polityków, by stanowili prawa chroniące życie. To może być miłosierne słowo, kiedy głosimy ewangelię życia, mówimy o jego wartości i świętości. Wreszcie możemy chronić życie i rodzinę przez miłosierdzie czynów, czyli angażując się w różne inicjatywy pro – life, jak chociażby takie marsze.

Po Mszy św. ok. 2 tysiące diecezjan przemaszerowało ulicami miasta, modląc się w intencji dzieci, małżeństw, rodzin i za Ojczyznę, by ustanawiane w niej były prawa chroniące życie i godność rodziny. Liczny udział członków Akcji Katolickiej, m.in. z Bochni, Królowej Górnej, Limanowej, Nowego Sącza, Porąbki Uszewskiej, Szczawnicy, Wielogłów, a także dekanatu brzeskiego z pocztami sztandarowymi, był wyrazem naszego zdecydowanego poparcia dla skutecznej ochrony życia człowieka od poczęcia po naturalny kres oraz dla wartości i godności rodziny.

Po zakończeniu Marszu w Parku Miejskim odbył się piknik rodzinny.

Bożena Kwitowska, Prezes DIAK

Zdjęcia: Małgorzata Toboła, Bożena i Wojciech Kwitowscy

patrz – galeria

Diec. tarnowska. VIII Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny, Limanowa 9.10.2016 r.010

więcej zdjęć

2016-10-11