Diec. tarnowska. Wielkopostne ?porządki?- rekolekcje Akcji Katolickiej.

 ?To jest Pan? (J 21)

Wielki Post to czterdziestodniowy czas duchowego przygotowania do  Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Warto w tym okresie zastanowić się nad sobą i swoim życiem, wykorzystując jedną z form modlitewnego skupienia, jaką są rekolekcje. Odprawiają je wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, małżonkowie, studenci, osoby chore, samotne i rozwiedzione, uczniowie oraz różne grupy i stowarzyszenia. Ten szczególny akt duchowych ćwiczeń odbywa się najczęściej w parafii, ale też nierzadko poza nią: w klasztorach, ośrodkach rekolekcyjnych. Z takiej możliwości wyciszenia, uporządkowania i zamyślenia skorzystało od 20 do 22 lutego bieżącego roku dziewięćdziesiąt osób ? członków Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, przybywając już po raz kolejny na swoje rekolekcje wielkopostne do Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Ciężkowicach.

Dom Rekolekcyjny położony na malowniczym wzgórzu, poza terenem zabudowanym, graniczy z rezerwatem Skamieniałe Miasto. Już od ponad sześćdziesięciu lat gości, zapewniając jedyną w swoim rodzaju, wspaniałą atmosferę, przeróżne grupy modlitewne: szafarzy, ceremoniarzy, animatorów, kapłanów, rodziny oazowe, młodzież itp. nie tylko z diecezji tarnowskiej, ale nieomal z całej Polski. Stąd też nie dziwi coroczna obecność tutaj licznej grupy  osób zrzeszonych w parafialnych oddziałach Akcji Katolickiej.

Tegoroczne rozważania zatytułowane ?To jest Pan? przygotował dla nas i wygłosił Asystent Diecezjalny Akcji ks. dr Jan Bartoszek. Złożyło się na nie pięć medytacji Słowa Bożego w oparciu o 21 rozdział Ewangelii wg św. Jana. Były to refleksje na temat drogi człowieka do Chrystusa. Oprócz konferencji program obejmował adorację i modlitwę w ciszy, Eucharystię, Drogę Krzyżową i Sakrament Pokuty.

Bardzo ważne było obowiązujące podczas rekolekcji święte milczenie, pozwalające skupić się na rozważaniu Słowa Bożego i dające możliwość skonfrontowania pytań postawionych przez rekolekcjonistę ze swoim wnętrzem. A było ich wiele, z których najważniejsze to pytanie Jezusa zadane Piotrowi ?Czy mnie miłujesz??. To jest najważniejsze pytanie o człowieka. Jeśli autentycznie i szczerze odpowiemy na to pytanie, jeśli odpowiemy za Janem: ?To jest Pan?,  wtedy wszystko nabierze właściwej perspektywy, wszystko będzie miało sens.

Po zakończeniu ciszy, w sobotę o godz. 19.00 odbyło się spotkanie tzw. organizacyjne, na którym ks. Asystent podzielił się informacjami na temat ważnych, czekających Akcję Katolicką w tym roku wydarzeń o zasięgu diecezjalnym i krajowym, zapraszając chętnych do uczestnictwa w nich. A będą to m.in.: Krajowa Konferencja Naukowa z okazji 20. rocznicy encykliki ?Evangelium vitae? –  25.03 2015r. w Brzesku, w parafii św. Jakuba; lipcowa pielgrzymka AKDT do Medjugorie, II Krajowy Kongres AK w Polsce pn. ?Nieśmy Ewangelię nadziei? we wrześniu w Krakowie, zaś w październiku  – Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny w Brzesku oraz III Diecezjalny Kongres AKDT w Tarnowie z okazji 20 ? lecia reaktywacji AK w Polsce.

 Aby ten rok obfitujący w wydarzenia przeżywać owocnie, ważna jest formacja osobista, jakiej doświadczyliśmy uczestnicząc u progu Wielkiego Postu w ciężkowickich  rekolekcjach. W czasie niespełna trzydniowej sesji modlitewnej Ksiądz Asystent ukazywał nam głębię Słowa Bożego i konteksty jego odczytywania oraz zachęcił do ciągłego sięgania do lekcji rozdziału 21 Ewangelii wg św. Jana.

Małgorzata Toboła

patrz ? galeria

Diec. tarnowska. Wielkopostne ?porządki?- rekolekcje Akcji Katolickiej.2015-03.0_001

2015-03-07