Diec. tarnowska. Z ?Miłosierdzia Bożego? idą i głoszą tajemnicę Eucharystii.

Akcja Katolicka działająca przy w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku współpracuje aktywnie z innymi grupami i stowarzyszeniami parafialnymi, a także patronuje dziecięcemu zespołowi tańca ludowego ?Krakowiaczek? oraz  teatralnej GRUPIE25+ założonej w październiku 2014 roku z inicjatywy rodziców z Przedszkola Parafialnego z Oddziałami Integracyjnymi im. Św. S. Faustyny przez panią Ewę Łupińską –  Toroń i księdza proboszcza Wojciecha Wernera, duchowego opiekuna grupy. GRUPA25+ składająca się z ludzi w różnym wieku, których łączą wspólne pasje i patrzenie na świat, dała się  już poznać nie tylko lokalnej społeczności, ale dzieląc się swoimi zdolnościami i duchem ewangelizacyjnym, o wiele szerszemu audytorium. Pod kierunkiem animatorki pani Ewy zadebiutowała w Brzesku sztuką ?Przed sklepem jubilera? wg Karola Wojtyły, którą następnie z powodzeniem wystawiła we Wrocławiu – Pawłowicach w parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Natomiast od  listopada 2015 roku GRUPA 25+ prezentuje misterium oparte na uznanych przez Kościół eucharystycznych wizjach boliwijskiej mistyczki Cataliny Rivas . ?Tajemnica Eucharystii?, bo taki jest tytuł projektu, to nietypowa inscenizacja, pokazująca przy pomocy ruchu scenicznego, światła i dźwięku poszczególne etapy mszy świętej, nie tylko te widoczne dla oka ludzkiego każdorazowo w czasie jej sprawowania, ale te dziejące się  równolegle, w świecie niewidzialnym, dostępnym tu na ziemi tylko mistykom. Wszyscy podkreślają, że to nie spektakl, a raczej właśnie misterium lub misterium pantomimiczne, sztuka ewangelizacyjna. GRUPA25+ już kilka razy pokazała tę inscenizowaną wizję Eucharystii, proponując widzom – jak to określa ksiądz Wojciech – wspólne przeżywanie tej wielkiej tajemnicy, jaką jest Msza święta. Premiera odbyła się w kościele parafialnym Miłosierdzia Bożego w Brzesku 22 listopada 2015 r. w święto Chrystusa Króla, a następne wystawienia w 2016 roku: w ramach rekolekcji wielkopostnych 12 marca, jako przygotowanie do przeżywania uroczystości Bożego Ciała 22 maja oraz w czasie Festiwalu Młodych z okazji Światowych Dni Młodzieży 27 lipca. W Bazylice Katedralnej w Tarnowie 13 lutego 2016 r. GRUPA25+ miała zaszczyt uczestniczyć w pierwszym dniu rekolekcji wielkopostnych dla tej wspólnoty oraz całkiem niedawno, bo 15 października gościła w parafii Bł. Karoliny Kózki w Rzeszowie. Oprawę wokalną, podkreślającą niezwykłe wrażenie i nastrój całości, zapewnia każdorazowo parafialny chór GAUDIUM pod dyrekcją pani Iwony Mikołajek.

Podobnie jak ?Tajemnicę Eucharystii? trudno nazwać spektaklem, również i wyjazdy GRUPY 25+ do różnych miast i przedstawianie wizji Eucharystii w różnych miejscach trudno nazywać teatralnym tournee czy występami na wyjeździe.  Jest to  – jak podkreślają zgodnie prowadząca grupę, reżyser realizowanych projektów pani Ewa Łupińska ? Toroń  i ich pomysłodawca ks. Wojciech Werner ? forma ewangelizacji. ?To wielka radość dzielić się swoją wiarą, Chrystusem, przeżywaniem Eucharystii. Taki był zamysł, aby  ewangelizować dzieląc się swoimi zdolnościami, dlatego chętnie odpowiadamy na zaproszenia poszczególnych parafii, księży proboszczów czy liderów  świeckich?  – mówią.

Za każdym razem reakcje oglądających ?Tajemnicę Eucharystii? są wyjątkowe. Wzruszeni do łez widzowie podkreślają, że jest to wielkie duchowe przeżycie, pozwalające inaczej, głębiej przeżywać mszę świętą. Mimo, że inscenizacja trwa przeszło godzinę, zawsze panuje skupienie i niezwykła cisza. Jednak najważniejsze jest, jak wyraził nadzieję słowami Jezusa z objawienia Cataliny ksiądz Wojciech Werner, dla każdego z nas, że od tej pory już ?nigdy więcej (?) msza święta nie będzie taka jak wcześniej?.

Tekst: Małgorzata Toboła, POAK par. p.w. Miłosierdzia Bożego w Brzesku
Zdjęcia: Robert Gierlicki

patrz ? galeria

Tajemnica 40

2016-10-26