Diec. zielonogórsko-gorzowska. Akcja Katolicka u Św. Wojciecha.

Członkowie Oddziału Akcji Katolickiej z parafii pw. Św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze uczestniczyli w uroczystościach ku czci Św. Wojciecha w Gnieźnie, w dniach 27 i 28.04.2019 r. Niemalże co roku organizujemy wspólny wyjazd integracyjny, pozwalający nam poznać piękno Kościoła ale też włączyć w ważne uroczystości kościelne. Rano 27.04, po Mszy Św. w kościele parafialnym udaliśmy się do Klępska, pomiędzy Sulechowem a Babimostem, by zrealizować pierwszy punkt naszego wyjazdu. Naszym zamiarem było zwiedzić piękny drewniany kościółek pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryj Panny. Kościół powstał w drugiej połowie XIV wieku jako świątynia katolicka. Drewniana wieża świątyni pochodzi z początku drugiej połowy XVII wieku. Najstarszymi elementami wewnątrz są: ołtarz oraz umieszczona w jego centrum rzeźba Maryi z Dzieciątkiem. Aktualny wygląd i wystrój wnętrza jest efektem przejęcia świątyni przez mieszkających tu kiedyś protestantów. Z końca XVI wieku pochodzą: chrzcielnica, empory oraz chór. Z kolei z początku XVII wieku pochodzą: ambona, podstawa, na której stoi ołtarz, zwieńczenie ołtarza oraz większość malowideł.

Następnie udaliśmy się do Rogalina na ziemi wielkopolskiej. Jest to wieś znana głównie z zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego hrabiów Raczyńskich: barokowo-klasycystycznego pałacu z galerią malarstwa oraz rozległym ogrodem w stylu francuskim, kościoła z mauzoleum oraz pomnikowych dębów rogalińskich. Pałac w Rogalinie wybudował w latach 1770-1776 Kazimierz Raczyński pełniący funkcję pisarza koronnego, a następnie starosty generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego. Galeria malarstwa mieszcząca się w budynku z 1910 roku zawiera zbiory gromadzone przez czterdzieści lat przez Edwarda Raczyńskiego i zgodnie z jego wolą udostępnia dla zwiedzających około 250 z ponad 300 prac ocalałych z pierwotnego zbioru. Galeria ma w swoich zbiorach prace takich artystów jak: Teodor Axentowicz, Olga Boznańska, Julian Fałat, Aleksander Gierymski, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański, Albert Besnard, Maurice Chabas, Wlastimil Hofman czy Paul Delaroche. Galeria stanowi oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Później dojechaliśmy do Poznania, gdzie przede wszystkim zwiedzaliśmy Bramę Poznania ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego). Jest to placówka, zajmująca się prezentowaniem historii Ostrowa Tumskiego. Znajduje się na Śródce w pobliżu mostu Jordana i jest połączona z Ostrowem Tumskim kładką przebiegającą nad rzeką Cybiną. W Bramie Poznania można doskonale przybliżyć sobie historię Polski z perspektywy pierwszych jej władców. Tutaj też można poznać jak Polska przyjęła chrzest poprzez Mieszka I w 966 r.

W sobotę 27.04 wieczorem dotarliśmy do Gniezna. Władze kościelne, a przede wszystkim Prymas Polski abp Wojciech Polak, zaplanowali tam dwudniowe uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. W tym roku są one też okazją do świętowania 600-lecia prymasostwa w Polsce. W wydarzeniach wezmą udział prymasi z całej Europy. Nam szczególnie było miło, że w uroczystościach brali udział członkowie Akcji Katolickiej z: Gniezna, Kalisza, Pelplina, Poznania i oprócz Zielonej Góry także ze Wschowy.

Ryszard Furtak

2019-05-12

galeria – patrz