Diec. zielonogórsko-gorzowska. Finał ?Ojczyzno Ma?

          Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko ? Gorzowskiej już po raz ósmy zorganizowała Konkurs Wiedzy Patriotycznej ?Ojczyzno Ma? (09.11.2017). Tegoroczna edycja skierowana była do uczniów szkół podstawowych z naszej Diecezji. W majowym etapie Konkursu brali udział uczniowie z następujących miejscowości: Dobiegniew, Gorzów Wlkp., Niekarzyn, Nowa Sól, Szczaniec, Świebodzin, Ulim, Wschowa, Zbąszynek, Zielona Góra, Żagań, Żary i Żarki Wielkie. Razem ponad stu osiemdziesięciu uczestników z dwudziestu szkół podstawowych. W tym roku Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem ks. Biskupa diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego i Lubuskiego Kuratora Oświaty p. Ewy Rawy. Ze strony Zarządu władz diecezjalnych AK koordynatorem konkursu był wiceprezes Zarządu Janusz Baran, który od maja do listopada starał się skoordynować całość wydarzenia. Koordynator nadzorował też przebieg porannego testu, po którym do ścisłego finału zakwalifikowaliśmy dziesięciu uczestników. Na listopadowym finale Konkursu gościliśmy Jego Ekscelencję ks. Biskupa dr Adama Dyczkowskiego, który 27.11.1994 r. powołał jako pierwszą w Polsce odrodzoną Akcję Katolicką, właśnie w naszej Diecezji. Było nam bardzo miło, że był z nami dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej p. Leszek Kania, dzięki któremu mogliśmy przeprowadzić finał w murach Muzeum. Na to wydarzenie przybyli też: p. Mieszko Kamiński ? prezes Koła Nr 5 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz p. Bożena Majchrzak z Federacji Rodzin Katyńskich. Gospodarzami wydarzenia, obok dyrektora Muzeum, była prezes Akcji Katolickiej w Polsce ? Urszula Furtak, która pogratulowała uczestnikom wiedzy a ich opiekunom i nauczycielom podziękowała za przygotowanie dzieci do Konkursu.

           W tym roku Komisję konkursową podczas finału stanowili członkowie Zarządu DIAK: Jan Greczycho, który zadawał pytania uczestnikom i Zbigniew Gaweł. Komisja poprzez poszczególne tury zadawanych pytań wybrała najlepszą trójkę uczestników. Ostatecznie w Konkursie zwycięzcami okazali się: I miejsce ? Jakub Wróblewicz z Zespołu Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Szczańcu, II miejsce ? Jakub Janas z Państwowej Szkoły Podstawowej nr 7 w Żaganiu, III miejsce ? Mikołaj Kaczmarek ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Zbąszynku. Zwycięzcy, jak i każdy z uczestników, otrzymali nagrody z elementami patriotycznymi, takimi jak: torby podróżne, szaliki, koszulki, kubki, flagi ale też: piłki i książki. Pomiędzy poszczególnymi turami pytań wysłuchaliśmy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia z Zielonej Góry, którzy pod opieką p. Marii Kuny ? kierownika Sekcji Pianistycznej zagrali nam: Etiudę Fryderyka Chopina, Pamiątkę z Moskwy Henryka Wieniawskiego, Preludium Opus 1 Nr 2 Karola Szymanowskiego i Taniec Polski Edmunda Severna. Każdy utwór, w jakiś niewytłumaczalny sposób powodował, że myśli biegły do patriotycznych obrazów z historii Polski.

Organizatorzy zadbali w ten listopadowy dzień o poczęstunek i gorącą herbatę dla wszystkich. Bardzo nas ucieszyło olbrzymie zainteresowanie Konkursem, trzeba przyznać, że Sala Witrażowa w Muzeum była wypełniona publicznością do ostatniego miejsca. Całość tego wydarzenia zakończyły pamiątkowe zdjęcia z zaproszonymi gośćmi oraz opiekunami uczestników. Zarząd DIAK składa podziękowania Oddziałom Akcji  Katolickiej z zielonogórskich parafii: Miłosierdzia Bożego, Św. Alberta Chmielowskiego i Podwyższenia Krzyża Św., których przedstawiciele pomagali w przygotowaniu i w przebiegu Konkursu.

Ryszard Furtak ? sekretarz DIAK

2017-11-11

patrz ? galeria

 

http://rzg.pl/radio-zielona-gora/ojczyzno-ma-final-konkursu-diecezjalnego/