Diec. zielonogórsko-gorzowska. Konkurs ?Ojczyzno Ma? w 100 lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Akcja Katolicka naszej Diecezji już po raz dziewiąty zorganizowała w 2018 r. Konkurs Wiedzy Patriotycznej ?Ojczyzno Ma?. W majowym I etapie Konkursu w szkołach i parafiach brali udział uczniowie z następujących miejscowości: Dobiegniewa, Gorzowa Wlkp., Niekarzyna, Nowej Soli, Szczańca, Świebodzina, Tomaszowa, Ulimia, Wschowy, Zbąszynka, czterech miejsc z Zielonej Góry, Żagania, Żarek Wielkich i Żar. Do etapu półfinałowego w dniu 09.11.2018 r. zakwalifikowało się 51 uczniów z wyżej wymienionych miejscowości. Podobnie jak w latach poprzednich Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem ks. Biskupa diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego i Lubuskiego Kuratora Oświaty Ewy Rawy. Ze strony Zarządu władz diecezjalnych AK koordynatorem wydarzenia była pani Bożena Stępniewska z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze. W części finałowej Konkursu, do której dostało się 10 najlepszych uczestników, gościliśmy Jego Ekscelencję ks. Biskupa dr Stefana Regmunta, który pogratulował uczniom zainteresowania sprawami patriotyzmu. Było nam niezmiernie miło, że byli z nami: dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej p. Leszek Kania, p. Mieszko Kamiński ? prezes Koła Nr 5 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz p. Bożena Majchrzak z Federacji Rodzin Katyńskich. Na rozpoczęcie Konkursu głos zabrała prezes Akcji Katolickiej w Polsce ? Urszula Furtak, która podziękowała opiekunom i nauczycielom a także rodzicom za rozwijanie talentów i przygotowanie dzieci do Konkursu.

W bieżącym roku Komisję konkursową podczas finału stanowili członkowie Zarządu DIAK: Jan Greczycho i Zbigniew Gaweł. Komisja poprzez tury zadawanych pytań ustnych i obrazkowych wyłoniła najlepszą trójkę uczestników. I miejsce przypadło Wiktorowi Klój z Żagania, II miejsce ? Nikoli Wróbel ze Świebodzina a III Adamowi Zienkowicz ze Zbąszynka. Gratulujemy! Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody z elementami patriotycznymi, wśród nich znalazły się torby podróżne, szaliki, kubki, flagi ale też: śpiewniki patriotyczne wydane przez AK, przypinki patriotyczne oraz książki. Pomiędzy poszczególnymi turami pytań swoim talentem muzycznym podzielili się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia z Zielonej Góry ? Katarzyna Sobich i Jan Pogorzelski, którzy pod opieką p. Piotra Nowaka zagrali nam utwory Fryderyka Chopina. Pięknego dopełnienia artystycznego dokonał chór Con Spirito z parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze, który był swoistą wisienką na torcie całej imprezy.

Organizatorzy zadbali w ten listopadowy dzień o poczęstunek, gorącą herbatę oraz kawę dla wszystkich. Pamiątkowym grupowym zdjęciem wraz z zaproszonymi gośćmi oraz opiekunami uczestników zamknięto tegoroczną edycję Konkursu w 100 lecie odzyskania Niepodległości. Zarząd DIAK składa podziękowania Oddziałom Akcji  Katolickiej z zielonogórskich parafii: Miłosierdzia Bożego, Św. Alberta Chmielowskiego i Podwyższenia Krzyża Św., których przedstawiciele pomagali w przygotowaniu i w przebiegu Konkursu. Dziękujemy!

Ryszard Furtak
prezes DIAK

galeria – patrz