Diec. zielonogórsko-gorzowska. Pierwsza uroczystość Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.

Po raz pierwszy w historii, decyzją Watykanu, 18 czerwca diecezja zielonogórsko-gorzowska obchodziła uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Rokitna. Do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej przyjechało blisko ok. 5 tys. pielgrzymów. W uroczystości wzięli udział wraz Asystentem Diecezjalnym Ks. Zbigniewem Samociakiem, przedstawiciele Akcji Katolickiej z Dobiegniewa, Witnicy, Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry, Wschowy, Głogowa, Krosna Odrz. i Żagania.

 Uroczystej Mszy św. przewodniczył kard. Gerhard L. Müller, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary. Naśladując Matkę z Rokitna, umiejmy z cierpliwością słuchać siebie nawzajem, znajdujmy czas na umacnianie rodzinnych więzi. Bądźmy ludźmi cierpliwego dialogu. Miejmy wrażliwość, która będzie odpowiedzią na przykazanie miłości Boga i bliźniego. Tutejsza diecezja ma wspaniałą patronkę. Naśladujcie Ją w słuchaniu Boga i siebie nawzajem. Przy Maryi proszę każdego z Was: budujcie cywilizację miłości i pokoju! – mówił kard. Gerhard L. Müller w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.

 Staraniem bpa Tadeusza Lityńskiego, Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyraziła zgodę, aby uroczystość NMP z Rokitna, głównej patronki diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, odbywała się odtąd 18 czerwca czyli w rocznicę koronacji Cudownego Obrazu. Od dziś dzień Matki Bożej z Rokitna obchodzić będziemy w każdym kościele i każdej kaplicy naszej diecezji – powiedział na początku Mszy św. bp Tadeusz Lityński. – To przełomowe wydarzenie, które – jak ufam – przyczyni się do pogłębienia kultu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej i przyjęcia przez nas jeszcze bardziej ewangelicznej postawy – dodał.

 Obchody w Rokitnie były też okazją do upamiętnienia 20 rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp., 45-lecie diecezji gorzowskiej i jej reorganizacji w 1992 roku.

Serdecznie dziękuje wszystkim delegacjom za trud pielgrzymowania i osobistą obecność.

Maryjo cierpliwie słuchaj i prowadź do Jezusa!

Urszula Furtak, Prezes KIAK

2017-06-21

patrz – galeria

Rokitno 19.06 (20)