Diec. zielonogórsko-gorzowska. Ryszard Łotarewicz ze Świebodzina nagrodzony statuetką ?Człowiek Człowiekowi?.

Wśród członków Akcji Katolickiej mamy osoby wyjątkowe, oddane bez reszty drugiemu człowiekowi. W zeszłym roku statuetkę ?Człowiek Człowiekowi? otrzymała w katedrze w Gorzowie Wielkopolskim pani Teresa Nowak – prezes AK z parafii pw. Św. Jadwigi w Krośnie Odrzańskim.

W tym roku w konkatedrze w Zielonej Górze 14.05.2014 r. otrzymał ją Ryszard Łotarewicz, będący prezesem AK w parafii pw. Św. Michała Archanioła ze Świebodzina. Ryszard to człowiek wyjątkowo oddany innym. Skromny a przy tym z wielką wrażliwością zatroskany o los i godność drugiego człowieka. Jest zawsze tam gdzie dzieje się krzywda, gdzie trudno i biednie. Jest inicjatorem i organizatorem bardzo wielu inicjatyw. Na przykład pochówku dzieci nienarodzonych. W Świebodzinie doprowadził do tego, że Dzieci Utracone mają swoje godne doczesne miejsce spoczynku na miejscowym cmentarzu. Pomaga w ten sposób również pokonać cierpienie wielu rodzicom po stracie dziecka.  Swoim działaniem pomaga rocznie godnie pochować ok. 200 dzieci. Innym obszarem jego aktywności jest pomocy rodzinom najuboższym przy zdobywaniu żywności, remontach mieszkań czy zbiórce mebli. Jest niezwykle wrażliwy na biedę i coraz większą ?niemoc? ludzi.  Pomaga bezdomnym i często wykluczonych społecznie. Swoją pomocą wielokrotnie ogarniał pogorzelców i ludzi doświadczonych klęskami losowymi. Swego czasu zajął się upamiętnieniem sióstr Boromeuszek zamordowanych w 1945 r. w Świebodzinie. Przyczynił się do powstania na ten temat folderów, odprawienia Mszy Św. Z jego inicjatywy ustawiono nagrobki i tablicę pamiątkową ze wspomnieniem sióstr na cmentarzu komunalnym w Świebodzinie. W swojej aktywności zajął się upamiętnieniem zmarłych księży: Bogusława Trochy, Piotra Janika i Benedykta Pacygi, poprzez okolicznościowe wystawy, książki biograficzne i nagrobki. Jest to niesamowite, że w dobie kiedy media szukają i nagłaśniają zło w Kościele, Ryszard dba o ukazanie i pielęgnowanie w nim dobra, troszczy się o odnowienie i upamiętnienie postaci sióstr i kapłanów, tych którzy swoje życie poświęcili mieszkańcom Świebodzina. Poza tym jest organizatorem bali charytatywnych w Wilkowie i Świebodzinie oraz festynów parafialnych.

Cieszymy się, że wśród nas są tacy wspaniali ludzie jak Ryszard Łotarewicz. Jest człowiekiem o wyjątkowej potrzebie pomocy innym. We wszystkich wspomnianych inicjatywach motywem przewodnim jest potrzebujący człowiek. Ten żywy, potrzebujący pomocy materialnej i duchowej jak i ten zmarły, np. poprzez szacunek dla nienarodzonego dziecka, czy  pamięć o dobru czynionym przez zasłużonych dla Świebodzina zmarłych księżach. Poświęca swój czas, wiedzę i pieniądze. Stara się przy tym poruszyć serca innych. Zawsze angażuje się osobiście. Sposób jego dobroczynności jest nietuzinkowy a jednocześnie bardzo prosty i skuteczny. Organizując dla jednych w sposób radosny czas pomaga innym. Jest przykładem do naśladowania  poprzez ciągłą dyspozycyjność swoją i całej jego rodziny do pracy na rzecz potrzebujących. To wzór ojca i człowieka zanurzonego bez reszty w Bogu i Kościele.

Ryszard Furtak ? sekretarz DIAK

patrz – galeria
OLYMPUS DIGITAL CAMERA