Diec. zielonogórsko-gorzowska. V edycja Konkursu Wiedzy Patriotycznej: ?Ojczyzno Ma?.

Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizowała kolejną, piątą już edycję konkursu wiedzy patriotycznej pt. ?Ojczyzno Ma?.

Patronat nad konkursem objęli: JE ks. Biskup Diecezjalny dr Stefan Regmunt oraz Wojewoda Lubuski Jerzy Ostrouch.  Koordynatorem konkursu, tradycyjnie był dr Marek Kuczyński.

W tym roku w zmaganiach wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych z naszej diecezji, którzy zapewne zachęceni w swoich szkołach lub parafiach postanowili zmierzyć się z trudną tematyką patriotyczną. Wzorem lat ubiegłych konkurs prowadzony był dwuetapowo. Pierwszy etap parafialno-szkolny wpisał się w czas majowy, kiedy to wspominaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święto Królowej Polski. Finałowa rozgrywka dwudziestu uczestników, odbyła się 07.11.2014 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, tuż przed kolejną listopadową rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Wśród publiczności na widowni był z nami JE ks. Biskup Tadeusz Lityński, który gratulował młodzieży wiedzy i wyraził radość z zaangażowania uczestników w przygotowanie i udział w konkursie. Przywołał przy tym wypowiedź papieża Franciszka, który niedawno powiedział, że ?przyszłość należy do młodzieży, ale pod dwoma warunkami, po pierwsze, że będą mieli oni skrzydła ? marzenia i idee, a z drugiej strony, że będą mieli korzenie?. Ten konkurs to jest poszukiwanie swoich korzeni i wartości w małej ojczyźnie, ale i w Ojczyźnie, którą jest Polska ? powiedział bp Tadeusz. Prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Urszula Furtak gratulując finalistom zauważyła, że ?patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: historii, tradycji, języka, krajobrazu ojczystego oraz dzieł rodaków i owoców ich geniuszu. Dziś wykazaliście się ogromną wiedzą, a to pokazało, że wymagacie od siebie więcej. Śmiało mogę powiedzieć, że dziś Wy młodzi przyjaciele, wędrujecie dobrą drogą, pragnąc zgłębiać historię Polski i jej chrześcijańskie korzenie. Ufam, że poprzez udział w tym konkursie ukształtuje się w waszej duszy właściwy drogowskaz, którym będziecie mogli się kierować w dalszym życiu?.

Pewną tradycją konkursów jest to, że występują na nich młodzi uzdolnieni muzycznie artyści. W tym roku był to występ dzieci z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia z Zielonej Góry. Ich występ nagrodzony został gromkimi brawami. Licznie zgromadzona widownia miała możliwość podziwiania wiedzy dziesiątki najlepszych finalistów, wyłonionych po przed południowym półfinale. Odpowiadali oni na pytania przygotowane wcześniej przez Komisję Konkursową a zadawane przez dr Marka Kuczyńskiego. Ostatecznie zwycięzcą zmagań okazał się Maciej Stachura z Żagania, drugie miejsce zajął Maciej Michałów z Sulechowa a trzecie miejsce osiągnął Krzysztof Kuncewicz z Zielonej Góry. Nas napawa radością to, że Krzysztof reprezentował Zespół Szkół Katolickich z Zielonej Góry, którego organem prowadzącym jest nasze stowarzyszenie. Poza zwycięską trójką w finałowej dziesiątce znaleźli się: Aleksandra Białczak z Dobiegniewa, Przemysław Kamelski i Wojciech Wojczal z Gorzowa Wlkp., Michał Stachura z Żagania, Michał Mokrzan i Jan Nowakowski z Sulechowa oraz Filip Obiała ze Szczańca. Kochani gratulujemy Wam wiedzy, która zapewne wypływa też z miłości do naszej Ojczyzny!

Dzięki staraniom Akcji Katolickiej wszyscy uczestnicy zmagań otrzymali nagrody.

Oczywiście najlepsze w postaci tabletów otrzymali zwycięzcy finałowej rozgrywki. Dla najlepszej trójki albumy o Polsce ufundował Wojewoda Lubuski a dla najlepszej dziesiątki finalistów nagrody przekazała również redakcja ?Gościa Niedzielnego?.

Pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników i podziękowania za ich trud zakończyło ten dzień pełen wrażeń ale i radości, że mamy tak zdolną młodzież.

Ryszard Furtak ? sekretarz DIAK

patrz ? galeria
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2014-11-08, aktualizacja 2014-11-09