Diecezja Koszalińsko – Kołobrzeska. O Przeglądzie Pieśni Patriotycznej.

„Sianów stał się  znaczącym miejscem  patriotycznych wydarzeń. Nie tak dawno obchodził  uroczyście i z rozmachem  75 rocznicę  Powstania Warszawskiego rekonstruując przebieg historycznych akcji. A już 27 września br. licznie zgromadził się  uczestnicy  Przeglądu Pieśni Patriotycznej.

Organizatorem był Diecezjalny Instytut  Akcji Katolickiej  Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz Parafialne  Oddziały Akcji Katolickiej  we współpracy z  Gminą i Miastem Sianów.

Przegląd odbył się w Kinie „Zorza”, do którego zawitali przedstawiciele miejscowych władz z burmistrzem Maciejem Berlickim  na czele i biskupem  Diecezji Koszalińsko -Kołobrzeskej Edwardem Dajczakiem. Uczestnikami były dzieci w wieku przedszkolnym , uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych – soliści i zespoły.

Trzeba przyznać, że  pomysłodawca  tego konkursu Ryszard Sobczyński  nie zawiódł się na wykonawcach  pieśni patriotycznych. Prezentowane utwory były ciekawe, na dobrym poziomie artystycznym. Dobór pieśni zróżnicowany, uwspółcześniony, niektóre pieśni sięgały głębokich polskich tradycji i chwytały za serce.. Wśród wykonawców szczególną uwagę zwróciła Roksana Garbolińska.  z Bierkowa, która zdobyła I miejsce w kategorii solistów szkół podstawowych za poruszającą, przejmującą pieśń  „Cisza. Modlitwa katyńska ” oraz  Julia Piotrowska z Koszalina – I miejsce w kategorii  szkół ponadpodstawowych, która w nagrodę wraz z rodziną pojedzie do Warszawy na Zamek Królewski. Jej profesjonalne ,wręcz aktorskie  wykonanie „Kolędy warszawskej” wzbudziło zachwyt jurorów i widowni. Także Laura Nawrocka  z przedszkola w Dąbkach  zaskoczyła wszystkich swoim czystym, dziecięcym głosikiem.

Przegląd Pieśni Patriotycznych  był dobrze zorganizowany i spełnił swoje zadanie.

Dzieci i młodzież sięgnęli do historii Polski ucząc się polskich pieśni z przestrzeni wieków, a prezentacje sceniczne podkreślone strojem pokazywały przynależność narodową i pogłębiały więź z Ojczyzną. Można myśleć, że wychowana w takim duchu młodzież nie zapomni swoich korzeni  i przekaże wartości patriotyczne  następnym pokoleniom.”

Autor: Grażyna  Mulczyk-Skarżyńska

2019-10-06