Archidiecezja poznańska. Na maryjnym szlaku

W sobotę 27 sierpnia 2016 r. udaliśmy się z pielgrzymką do Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach. Miejsce to wybraliśmy z racji przeżywanego Roku Jubileuszowego, Roku Miłosierdzia, a sanktuarium otrzymało przywilej Drzwi Świętych. Jakże więc nie skorzystać ze zdrojów łaski Miłosiernego? A któż z nas nie potrzebuje uzdrowienia, czy to duchowego, czy fizycznego? Także Akcja Katolicka potrzebuje przemiany, by nadążyć za dzisiejszym światem.

W Smolicach urodziła się Teresa z Umińskich Bojanowska, matka bł. Edmunda Bojanowskiego, patrona Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej. Z radością więc przybyliśmy do miejsca bliskiego błogosławionemu.

Jest jeszcze inny powód. To postać hrabiny Heleny von Zieten, ostatniej właścicielki majątku, kobiety która pozostawiła po sobie wiele dobra w tej parafii.  To przede wszystkim kościół z jego pięknym wnętrzem. Ta Szwajcarka, konwertytka, fundatorka obecnego kościoła potraktowała świątynię jako jedną wielką rozprawę teologiczną. Witraże, freski, malowidła, ołtarze mają przyczyniać się do rozkwitu duchowego przekraczających próg sanktuarium. A czyż i my, członkowie Akcji Katolickiej, nie powinniśmy także troszczyć się o zbawienie nie tylko nasze, ale i tych, których mamy wokół? Pogłębiając własną wiarę, dbając o formację duchową, mamy nieść Chrystusa innym.

Najważniejszym punktem dnia była Msza św. celebrowana przez asystenta diecezjalnego Akcji Katolickiej ks. Romana Dworackiego oraz pielgrzymujących z nami kapłanów: ojca Aleksandra Horowskiego OFM Cap i ks. Waleriana Łukaszewskiego. Przed Eucharystią ks. dr Błażej Dojas, kustosz smolickiego sanktuarium przewodniczył modlitwie przed cudownym obrazem. Przedstawił nam także dzieje kościoła i obrazu oraz historię ustanowienia sanktuarium.

Na naszym pielgrzymim szlaku znalazło się również Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej z Dzieciątkiem w Osiecznej. Gospodarzem miejsca są franciszkanie. Ojciec Xawery ukazał nam duchową stronę sanktuarium, a brat Mateusz z Trzeciego Zakonu mówił o historii obrazu i kościoła. Natomiast dzieje parafii i kościoła parafialnego pw. Św. Trójcy ukazał nam proboszcz ks. Przemysław Konieczny. Odwiedziliśmy jeszcze jeden dom zakonny Braci Mniejszych OFM, tym razem kościół parafialny pw. Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie. Tu ojciec Tobiasz opowiadał nam o ludziach, którzy tworzyli to miejsce,

Była to kolejna wakacyjna pielgrzymka. Cieszy fakt, że biorą w niej udział członkowie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej z terenu całej Archidiecezji Poznańskiej, a także sympatycy naszego stowarzyszenia. Ubogaceni i radośni powróciliśmy do naszych domów.

Jolanta Horowska
(tekst i foto)

patrz – galeria

Osieczna Smolice Kobylin AK 27 VIII 2016 r (002)

2016-08-29