Nie lękajcie się, Bóg jest miłością!

Przedstawiciele Akcji Katolickiej naszej Diecezji spotkali się na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym. Rozpoczęła je Eucharystia w kościele parafialnym pw. Św. Michała Archanioła w Nowej Soli a dopełniła druga część w Sali Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przy ul. Wrocławskiej.

Podczas Mszy Św. sprawowanej pod przewodnictwem Ks. Bp Pawła Sochy, hierarcha podziękował członkom AK za ich oddanie Kościołowi i współpracę z kapłanami i biskupami. Nawiązując do usłyszanej przed chwilą Ewangelii z Pierwszego Listu Świętego Jana Apostoła, gdzie jak zaznaczył usłyszeliśmy definicję Boga, który jest miłością. Ta miłość Boga do nas jest niczym nieograniczona, gdyż zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu. W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy”. My możemy być narzędziami w ręku Boga i powinniśmy dążyć do rozszerzenia Królestwa Bożego już tu na ziemi. A pracy w Winnicy Pańskiej nie brakuje. W nawiązaniu do przyjęcia daru życia Biskup Paweł przytoczył dane z 2021 roku, kiedy to z powodu aborcji życie straciło na świecie, co najmniej 42,6 mln dzieci poczętych. Ta liczba znacznie przewyższa statystyki pozostałych przyczyn zgonów, w tym nowotwory, HIV/AIDS czy wypadki drogowe – pisze „Nasz Dziennik”. Są to zatrważające dane tym bardziej, że z każdej strony słyszymy o zagrożeniu życia z powodu Covid-19 a nie z powodu zabijania nienarodzonych dzieci.

Asystent Diecezjalny Ks. Zbigniew Samociak, ofiarował Eucharystię za zmarłego wieloletniego członka Akcji Katolickiej śp. Tadeusza Jusiela z Gorzowa Wlkp., którego pogrzeb odbywał się w tym samym czasie. Za dar wspólnej Eucharystii serdecznie dziękujemy pozostałym obecnym Asystentom POAK.

Po powitaniu na Sali w Zespole Szkół oraz przedstawieniu zaproszonych gości, połączyła nas znów krótka modlitwa i pobłogosławienie opłatków przez Księdza Biskupa. Najbliższym sąsiadom przy stole przekazaliśmy wzajemne życzenia Błogosławieństwa Bożego i zdrowia. Znalazł się tez czas na posiłek, także ten słodki do kawy oraz śpiewanie kolęd.

Wielkim wydarzeniem tego dnia była promocja albumu „Wstańcie, chodźmy! Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko Gorzowskiej w latach 1994-2021”, którego twórcą jest Urszula Furtak, wieloletnia prezes DIAK. Album powstał z okazji minionego XXV lecia działalności naszego stowarzyszenia. Na blisko 180 stronach przedstawia historię, inicjatywy i wydarzenia diecezjalne a także w jednolity sposób ukazuje poszczególne Parafialne Oddziały. Dziękujemy Urszuli za jej wielomiesięczny trud pracy redaktorskiej, ofiarodawcom za wsparcie wydania albumu a także Prezesom POAK, którzy przysłali materiały do tego wyjątkowego wydawnictwa.

Warto z naszego spotkania zachować w pamięci jeszcze głosy Ks. Biskupa Pawła Sochy oraz prezes krajowej AK – Urszuli Furtak, a zawierające troskę o Kościół i miejsce świeckich w Kościele. Wspólne spotkanie opłatkowe, jakże inne od wszystkich wcześniejszych, ze względu na ograniczenia z powodu pandemii Covid-19, zakończyło błogosławieństwo Ks. Bp i rozesłanie przedstawicieli 20 Parafialnych Oddziałów do swoich parafii.

Bóg zapłać wszystkim za obecność i ubogacenie spotkania swoją obecnością. W imieniu Zarządu DIAK dziękuję Ks. proboszczowi miejscowej parafii – Andrzejowi Oczachowskiemu oraz członkom POAK za włożony trud w organizację spotkania.

Ryszard Furtak – prezes Zarządu DIAK Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

2022-01-09

GALERIA – patrz