Obchody Święta Patronalnego przez Akcję Katolicką Diecezji Ełckiej

W dniu 24 listopada 2018 r. członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej spotkali się w parafii św. Mikołaja w Mikołajkach, aby uczestniczyć w uroczystości ku czci Chrystusa Króla Wszechświata, które jest świętem patronalnym tego stowarzyszenia świeckich w Kościele.

Uroczystości patronalne Akcji Katolickiej rozpoczęto Mszą św. pod przewodnictwem J.E. Ks. Biskupa Jerzego Mazura ? Ordynariusza Diecezji Ełckiej, który jednocześnie wygłosił Słowo Boże, wyrażając przy tym swoje wsparcie modlitewne w intencji Akcji Katolickiej, prowadzącej aktywne działania na niwie rozwoju kościoła ełckiego. Głównym tematem wygłoszonego kazania przez Księdza Biskupa Ordynariusza były przeżycia związane ze stuleciem odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny oraz znaczenie  Darów Ducha Świętego i ich moc w dążeniu do Królestwa Bożego. Hierarcha  zacytował w swoim kazaniu słowa bohatera walk o niepodległość Ojczyzny, Romana Dmowskiego, który twierdził, że podstawą w utrzymaniu ducha niepodległości wśród narodu jest Kościół.

?Dzisiaj składamy Panu Bogu wdzięczność za ten dar niepodległości, jaki otrzymała nasza Ojczyzna. Papieże wszystkich pokoleń dawali wskazówki naszemu narodowi, jak zwyciężać. Matka Boża podczas objawień w Gietrzwałdzie poleciła odmawiać różaniec, aby wyeliminować wady, jakie cechowały polski naród. Mówiąc o Ojczyźnie ziemskiej, winniśmy myśleć o niebieskiej Ojczyźnie? ? mówił biskup

Hierarcha wskazywał co należy czynić aby dojść do Królestwa Bożego. ?Jezus mówi przez Ewangelię ? być ubogim w duchu to znaczy, że Bóg jest w moim życiu najważniejszy. Aby czynić Miłosierdzie, potrzebujemy czystego serca. Prośmy Ducha Świętego o Jego moc, aby pokonywać nasze słabości i przeciwstawiać się pokusom Szatana. Kiedy pozwolimy Duchowi Świętemu na działanie w naszym życiu, będziemy żyli wiarą, dającą światło w pielgrzymowaniu do Nieba. Święty Jan Paweł II mówił, że wiara jest umacniana, kiedy ją przekazujemy innym. Jest to wielka misja dla nas wierzących. My w dzisiejszym świecie mamy stawać się świadkami nadziei, aby zdobyć Królestwo Boże i osiągnąć życie wieczne? ? wyjaśniał biskup ełcki.

Uroczystą liturgię Mszy Św. przygotowali członkowie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej z terenu miasta Mikołajki wraz z Zarządem DIAK, któremu przewodniczy Prezes Pani Aneta Wolna. We Mszy Św. bardzo licznie uczestniczyli Księża Asystenci POAK na czele z ks. dr Maciejem Gilewskim ? Asystentem Diecezjalnym Akcji Katolickiej.

Po zakończonej Mszy św. dalsza część spotkania przebiegała w domu Kultury ?KŁOBUK?. Głównym punktem była konferencja formacyjna pod tytułem ?Otrzymaliście w darze Dary Ducha Świętego?, poprowadzona przez ks. dr Tomasza Kopiczko. W części artystycznej uroczystości wystąpił pan Jan Pietrzak, który  zaśpiewał wiele patriotycznych pieśni oraz znany chyba wszystkim Polakom utwór ? Aby Polska była Polską?, wywołując ogromne wzruszenie wśród słuchaczy. Wspólną agapą zakończono uroczyste obchody święta Akcji Katolickiej  Diecezji Ełckiej.

Cecylia Bednarek ? Sekretarz DIAK

2018-11-27

galeria – patrz