Odszedł do Ojca Ks. Kardynał Franciszek Macharski

kardFMacharski kopia We wtorek 02.08.2016 r. zmarł Kardynał Franciszek Macharski w Krakowie. W tym Krakowie, w którym służył jako najwyższy Pasterz Archidiecezji Krakowskiej zastępując przez cały czas trwania pontyfikatu Jana Pawła II oraz będącego do wyboru nowego Papieża i do przejścia wkrótce na emeryturę .

  Arcybiskup, a wkrótce, Kardynał tak bardzo związany z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ? budowniczy i powołujący wiele innych dzieł z tym Sanktuarium związanych. Wielu lepiej znających śp. Kardynała zapewne napisze bardziej rozwinięte wspomnienia.

 Akcja Katolicka musi pamiętać, że to właśnie śp. Kardynał Macharski jako Metropolita Krakowski, powołał Akcję Katolicką w Archidiecezji krakowskiej 01.08.1997 r. ? wkrótce po kanonizacji św. Jadwigi Królowej. Ona też została naturalną Patronką Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej, z czego  jesteśmy dumni i szczęśliwi. Ks. Kardynał Franciszek Macharski akceptował działalność Akcji Katolickiej i bywał na spotkaniach członków i sympatyków Akcji Katolickiej w terenie i na opłatkach w rezydencji arcybiskupiej. Np. był z nami w Ludźmierzu na spotkaniu z członkami i sympatykami Akcji Katolickiej i rodzinami bezalkoholowego ?Wesela Wesel? oraz na szkoleniu formacyjnym poświęconym bezrobotnym i potrzebującym pomocy w Borku Fałęckim.

 Byliśmy świadkami realizowania przez Zmarłego kontynuacji pasterzowania w Archidiecezji Krakowskiej po wyjątkowym poprzedniku ks. kard. Karolu Wojtyle. Śp. Ks. Kardynał Macharski wiernie posługiwał w Kościele katolickim dokąd mógł. Nie łatwo było pełnić funkcję Metropolity po tak wybitnym Poprzedniku. Śp. Kardynał Franciszek głęboko przeżywał śmierć św. Jana Pawła II i wcześniej Jego zamach 13 maja 2001 r. Zmagał się z trudnym okresem stanu wojennego i po nim. Był to trudny czas, ale ten czas ujawnił jego aktywność miłosierną. Był zawsze gotowy pomagać potrzebującym tej pomocy.

  Zmarł w wyjątkowych okolicznościach. W Krakowie zakończyło się wspaniałe spotkanie młodzieży z całego świata. Ciężko chorego Ks. Kardynała odwiedził w szpitalu papież Franciszek.  Zmarł na drugi dzień po Światowych Dniach Młodzieży, tak jakby nie chciał swoją osobą zakłócać niezwykłego spotkania młodzieży świata?

 Niech Miłosierny Pan przygarnie śp. Kardynała Franciszka do Swojego Królestwa i napełni nieprzemijającym życiem, miłością, pokojem, radością?

Jan Wilk
Foto: Adam Stawiarski

galeria – pogrzeb (kliknij – zobacz)

2016-08-03