Orszak Trzech Króli w diecezji ełckiej

Pod hasłem ?Bóg jest dla wszystkich? w sobotę 6 stycznia ulicami 644 miejscowości w kraju i 16 poza granicami Polski przeszedł Orszak Trzech Króli. ?Chcemy przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu? ? tłumaczą hasło tegorocznego pochodu jego organizatorzy ? Fundacja Orszak Trzech Króli.

?To my mamy dziś być tą gwiazdą która prowadzi innych do Chrystusa?? zachęcał w uroczystość Objawienia Pańskiego biskup ełcki Jerzy Mazur. Diecezja ełcka po raz piąty włączyła się w organizowanie Orszaku. W tym roku za gwiazdą betlejemską barwne pochody przeszły ulicami Ełku, Giżycka, Kamionek, Lipska, Wiżajn, Mikołajek, Olecka, Pisza, Rajgrodu, Suwałk, Rucianego – Nidy, Sztabina, Starych Juch, Węgorzewa, Sejn i Augustowa.

W ełckim Orszaku wśród licznie zgromadzonych wiernych podążał biskup ełcki Jerzy Mazur wraz z przedstawicielami władz samorządowych. Przy sprzyjającej pogodzie, Trzej Mędrcy wraz z licznie towarzyszącym orszakiem podążali do ełckiego Betlejem, aby pokłonić się Jezusowi.

Bp Mazur wyrażając wszystkim uczestnikom wdzięczność mówił: ?Tam gdzie jest Bóg, tam jest radość, miłość i pokój. Niech ta radość ze spotkania z Chrystusem będzie w waszych sercach. Z chrztu św. jesteśmy uczniami i misjonarzami i dlatego to my mamy dziś być tą gwiazdą która prowadzi innych do Chrystusa. Bądźmy tymi, którzy niosą dobra nowinę dla tych, którzy się zagubili. Pomóżmy im spotkać Chrystusa? ? mówił kapłan.

Biskup zwrócił uwagę na to, że gdy Mędrcy spotkali Jezusa, już inną drogą powracali do domu. Tak i my obyśmy dzisiaj wracali do naszych domów inną drogą, czyli uświadomili sobie, że Bóg jest naszym życiem. ?Człowiek, który tęskni za Bogiem, wyruszy zawsze w drogę, tak jak uczynili to Trzej Mędrcy. Ta mocna tęsknota za Bogiem zmotywuje nas do zejścia z kanapy by iść na spotkanie z Bogiem. Dzisiaj, kiedy spotykamy się z Chrystusem, nie prośmy Go o złoto i srebro, ale prośmy aby od Ojca dawał nam każdego dnia Ducha Świętego, który napełni nasze serca swoimi darami, miłością pokojem, nadzieją, radością, bo tego dzisiaj najbardziej potrzebujemy? ? tłumaczył ordynariusz diecezji.

Bp Jerzy Mazur, który jest przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, zachęcał, aby szczególnie w tym dniu pamiętać o misjach, o ludziach, którzy niosą Chrystusa na peryferie. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci w dzisiejszą uroczystość przeprowadza akcję Kolędników Misyjnych. W tym roku przeprowadzona zbiórka wesprze dzieci z Syrii i Libanu.

Biskup ełcki wyraził pragnienie, aby każdy człowiek który schodzi z tego świata był pojednany z Bogiem: ?Często ten chory nie ma już sił i głosu. Zatroszczmy się w sąsiedztwie, wśród najbliższych jeżeli, ktoś choruje zawołajmy kapłanów aby się modlili. To jest też konkretna pomoc chorym na tym ostatnim etapie ich życia. Niech to będzie nasze misyjne zadanie?.

Ks. dr Maciej Gilewski, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej zwrócił uwagę na to, że uczestnictwo w Orszaku jest świadectwem Naszej wiary w przyjście Chrystusa. ?Święto Trzech Króli, ma głęboki sens duchowy. Dzieciątko Jezus objawia się wszystkim, również tym niewierzącym. To szansa na objawienie się dobra w życiu każdego z nas. Barwny orszak królów ze wschodu to coś więcej niż przedstawienie. Jest to także w piękny i kolorowy sposób manifestacja przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartości chrześcijańskich. Przyjmując sercem Bożą Miłość, zwracamy się ku Bogu wcielonemu?- mówi ks. Gilewski

Na zakończenie z racji pierwszej soboty miesiąca uczestnicy orszaku odmówili dziesiątek różańca o łaskę nawrócenia dla tych, którzy pogubili się w życiu, abyśmy byli dla nich tą gwiazdą, która zaprowadzi ich do Jezusa Chrystusa.

W Starych Juchach w Orszaku za Gwiazdą Betlejemską szli kapłani, uczestnicy jasełek, przedstawiciele samorządu, pracodawcy, rodzice z dziećmi.  Barwna od gwiazd  i koron, rozśpiewana kolędami procesja, była wyrazem chrześcijańskiej wiary. Dorośli, młodzież oraz dzieci zjednoczeni na modlitwie poprzez śpiew kolęd, wyrażali swoją radość  z narodzin Jezusa Chrystusa.

Natomiast w Sejnach, Orszak Trzech Króli odbył się po raz drugi. Przebiegał on w atmosferze wspólnego śpiewania kolęd i radości. Orszak był barwny dzięki przebraniom wielu uczestników. Zakończenie miało miejsce w Bazylice sejneńskiej, gdzie zawierzono wraz z trzema Królami parafię, wszystkie rodziny, kapłanów i Siostry Zakonne. Uczestnicy oddali hołd Nowonarodzonemu, i otrzymali uroczyste błogosławieństwo końcowe. Licznie zgromadzeni wyrażali z radością swoją wiarę i świadectwo spotkania Jezusa Nowonarodzonego.Orszak został zorganizowany przez Akcję Katolicką oraz młodzież KSM-u i duszpasterzy opiekujących się powyższymi grupami parafialnymi.

Głównym organizatorem Orszaku Trzech Króli w diecezji ełckiej jest Akcja Katolicka, która do współpracy angażuje także inne podmioty: władze samorządowe, Caritas Diecezji Ełckiej, społeczność szkolną. Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem coraz częściej organizowanym na całym świecie. W tym roku odbył się w 644 miejscowościach w Polsce i 16 za granicą. Jego tegorocznym hasłem było ?Bóg jest dla wszystkich?.

Renata Różańska

2018.01.06

patrz – galeria