Orszaki Trzech Króli w diecezji ełckiej

Pod hasłem ?Odnowi oblicze ziemi”, które nawiązuje do 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża oraz do jego 1. pielgrzymki do Polski, 6 stycznia ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 za granicą przeszedł Orszak Trzech Króli.

Diecezja ełcka po raz szósty włączyła się w organizowanie Orszaku Trzech Króli. W tym roku za gwiazdą betlejemską barwne pochody przeszły ulicami Ełku, Gołdapi, Drygał, Giżycka, Kamionek, Lipska, Wiżajn, Mikołajek, Olecka, Pisza, Rajgrodu, Suwałk, Rucianego ? Nidy, Sztabina, Starych Juch, Węgorzewa, Sejn i Augustowa.

Bp Jerzy Mazur uczestniczył w ełckim Orszaku. Udzielając błogosławieństwa ponad tysięcznemu barwnemu Orszakowi pasterz diecezji ełckiej, powiedział: ?Tak jak Trzej Królowie idźmy zawsze za gwiazdą. Tą gwiazdą jest dzisiaj dla nas Pismo Święte, żywe Słowo Boże. Wsłuchujmy się w Jego głos. Idźmy za gwiazdą do naszych kościołów. Tam spotkamy żywego i prawdziwego Jezusa Chrystusa, który ofiarowuje siebie na ołtarzach. Niech On napełni wasze serca radością?.

Przewodniczący Komisji misyjnej przypomniał, że Kościół powinien być w drodze dodając, że Orszak Trzech króli jest pięknym obrazem Kościoła wychodzącego, będącego w drodze, niosącego orędzie o Zbawicielu. Zwrócił uwagę na to, że gdy Mędrcy spotkali Jezusa, już inną drogą powracali do domu. Tak i my obyśmy dzisiaj wracali do naszych domów inną drogą, czyli uświadomili sobie, że Bóg jest naszym życiem. Zachęcał, aby szczególnie w tym dniu pamiętać o misjach, o ludziach, którzy niosą Chrystusa na peryferie.

Po drodze monarchowie poddani byli próbom wiary, jednak podążając za znakami danymi z nieba dotarli do stajenki w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Tam pokłonili się Jezusowi i złożyli przyniesione ze sobą dary. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji, przypomniał, że ten dzień jest szczególny ? światu objawił się Zbawiciel. Każdy z nas jest wezwany, aby radość zanieść swoim bliskim i każdemu, kogo spotkamy.

?Niech ten Orszak przypomina, że winniśmy iść i głosić Chrystusa dla innych. Niech ten Orszak będzie ożywieniem naszej wiary i napełni nas radością. Życzę wam, abyście tak jak Trzej Królowie, którzy konsekwentnie kroczyli za gwiazdą,  wytrwale kroczyli na drodze wiary pójścia aby spotykać się z Chrystusem. Życzę wam wszystkim abyście w duchu wiary, umocnieni mocą Ducha Świętego zawsze tak jak Trzej Mędrcy, przemienieni wracali z wielka radością po spotkaniu z Chrystusem i tą radością  dzielili się z innymi? ? mówił bp Mazur.

Biskup przypomniał uczestnikom, że ten dzień jest także Dniem Misyjnym. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci w dzisiejszą uroczystość przeprowadza akcję Kolędników Misyjnych. W tym roku przeprowadzona zbiórka wesprze dzieci z Rwandy i Burundi.

W Starych Juchach uroczystość Objawienia Pańskiego rozpoczęto Mszą Świętą sprawowaną w miejscowej świątyni. Liturgia Mszy św. została przygotowana przez osoby reprezentujące postacie z Biblii ? Maryję, św. Józefa oraz Trzech Mędrców ze Wschodu.  Po zakończonej Eucharystii przedstawiony został hołd Dziecięciu Bożemu w postaci krótkich jasełek a następnie ze śpiewem kolęd, w radosnym pochodzie parafianie manifestowali swoje przywiązanie do wiary chrześcijańskiej, będącej źródłem dobra, miłości i prawdy.

Głównym organizatorem Orszaku Trzech Króli w diecezji ełckiej jest Akcja Katolicka, która do współpracy angażuje także inne podmioty: władze samorządowe, Caritas Diecezji Ełckiej, społeczność szkolną. Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem coraz częściej organizowanym na całym świecie. Święto Trzech Króli, ma głęboki sens duchowy. Dzieciątko Jezus objawia się wszystkim, również tym niewierzącym. To szansa na objawienie się dobra w życiu każdego z nas. Barwny orszak królów ze wschodu to coś więcej niż przedstawienie. Jest to także w piękny i kolorowy sposób manifestacja przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartości chrześcijańskich. Przyjmując sercem Bożą Miłość, zwracamy się ku Bogu wcielonemu.

Renata Różańska

2019-01-08

galeria – patrz