Program patriotyczny POAK na festynie w nowosądeckiej parafii Matki Bożej Niepokalanej.

W pogodną niedzielę 27 maja, na terenie ogrodów parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, odbył się festyn parafialny. Wśród wielu atrakcji organizowanego od 8 lat spotkania pn. ?Radujmy się z Niepokalaną? znalazły się w tym roku m.in.: loteria fantowa, strzelectwo sportowe, ekspozycja szybowca z Aeroklubu Podhalańskiego, licytacja książek i wartościowych przedmiotów, aukcja dzieł sztuki, zabawy dla dzieci, koncert z okazji Dnia Dziecka i Dnia Matki. Chętnym zaoferowano usługi medyczne: pomiar poziom cukru i ciśnienia krwi, badanie przesiewowe słuchu. Nie zabrakło również akcentu wychowawczego z udziałem policji i straży pożarnej, dotyczącego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pierwszą pomoc zapewniali członkowie stowarzyszenia Malta Służba Medyczna oddział Krynica, którego opiekunem jest ks. Andrzej Faron, Asystent parafialny Akcji Katolickiej.

Inaugurującym festyn wydarzeniem był program patriotyczny, przygotowany przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, pn. ?Drogi do niepodległości?, mający walor edukacyjny, a związany z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Na ponad godzinny program złożyły się: konkurs historyczny pt. ?Józef Piłsudski i jego związki z Sądecczyzną?, skierowany do  młodzieży gimnazjalnych klas szkół znajdujących się na terenie Parafii oraz koncert pieśni patriotycznych rodzinnego zespołu ?Sanctus?. Całość poprowadziła Bożena Kwitowska, Prezes POAK, przypominając sylwetki Twórców Niepodległości, cytując wypowiedzi wielkich Polaków na temat patriotyzmu, a także  podając mniej znane fakty z życia Marszałka.

Autorem pytań testu historycznego i przewodniczącym jury konkursu był znany historyk sądecki Leszek Migrała, sekretarz redakcji ?Rocznika Sądeckiego? https://pl.wikipedia.org/wiki/Leszek_Migrała

Rywalizacja okazała się emocjonująca, gdyż uczestnicy konkursu zaprezentowali wysoki poziom, konieczna więc była ustna dogrywka. Najtrudniejszym okazało się pytanie o miejsce chrztu przyszłego Ojca Niepodległości.

?Siedmiu wspaniałych? zwycięzców konkursu historycznego zostało uhonorowanych dyplomami i otrzymało cenne nagrody książkowe.

Bożena Kwitowska

2018.06.02

patrz – galeria